Rząd Japonii nakazuje przebadanie żywności

Aktualizacja:

Japońskie władze nakazały przebadanie produkowanej lokalnie żywności, co spotkało się z protestami naukowców. Międzynarodowa Agencja Atomowa zapewnia, że sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima nadal jest poważna, ale nie pogarsza się od środy.

21:59 Japońskie władze nakazały władzom samorządowym przebadanie produkowanej lokalnie żywności, poinformowała agencja Kyodo. Organizacje konsumenckie uznały, że władze nakręcają spiralę paniki, sugerują, iż żywność może być skażona, podczas gdy nie zanotowano do tej pory podobnych doniesień.

21:25 Amerykański prezydent Barack Obama oświadczył, że energia jądrowa jest ważnym elementem przyszłości energetycznej USA. Poinformował o zleceniu "pełnej kontroli" bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych na terenie kraju.

Prezydent zapewnił, że w kraju podjęto wszelkie środki mające na celu monitorowanie sytuacji w Japonii po uszkodzeniu elektrowni atomowej Fukushima I. Podkreślił, że nie ma zagrożenia, że "szkodliwe promieniowanie" mogłoby dosięgnąć terytoriów USA.

19:33 Prezydent USA powiedział, że zrobi wszystko co może by pomóc Japończykom, dodał jednak, ze "wierzy, że Japonia zdoła się odbudować po tej tragedii".

18:51 Pierwsi Amerykanie już opuścili Japonię na pokładzie specjalnie wyczarterowanych samolotów.

18:45 Inżynierowie planują podłączyć reaktor numer dwa do prowizorycznego kabla zasilającego w energię, gdy tylko chłodzenie reaktora numer trzy zostanie zakończone.

Jak sprecyzowano, polewanie wodą budynku nr 3 czasowo wstrzymano o godzinie 20 czasu japońskiego (w południe czasu polskiego). Ekipy próbowały ochłodzić przegrzany zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi, z którego mogą wydobywać się materiały radioaktywne. Reaktor nr 3 jest jedynym reaktorem, którego paliwo zawiera pluton.

18:24 Ok. 20 tys. członków rodzin amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Japonii może zostać ewakuowanych, jeśli tego sobie zażyczą - poinformował rzecznik amerykańskiego wojska w Japonii.

Na Honsiu znajduje się kilkanaście amerykańskich baz i obiektów, w tym dwie bazy morskie. Rodzinom tam mieszkającym zalecono w tym tygodniu, by ograniczyły wyjścia z domu i wyłączyły wentylację zewnętrzną, gdyż wykryto niewielkie promieniowanie.

17:57 Amerykanie wyślą do Japonii dziewięciu specjalistów ds. zagrożeń biologicznych i atomowych, którzy mają doradzać japońskiemu wojsku.

Jak podaje "Daily Telegraph" w piątek z Japonii wyjadą brytyjscy ratownicy.

17: 34 Niemcy czasowo przenoszą swoją ambasadę z Tokio do Osaki. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił to, co się stało w Japonii, wielką katastrofą narodową. Rosyjski MSZ zaproponował Japonii wszelką pomoc, w tym w gaszeniu pożarów w elektrowni jądrowej. 17:10 Sytuacja w elektrowni atomowej Fukushima nadal jest poważna, ale nie pogarsza się od środy - oznajmił Graham Andrew z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zaznaczając jednak, że "dalej jest możliwe, że sytuacja się pogorszy". Jak wyjaśnił, nadal problemem jest reaktor numer 4.

16:54 Pentagon przeznaczy 35 milionów dolarów pomocy humanitarnej na pomoc Japonii.

16:40 W Stanach Zjednoczonych nie wykryto promieniowania, zapewnia szefowa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Janet Napolitano.

Amerykanie zapewniają też, że pasażerowie i towary przypływające z Japonii poddawani są szczególnej kontroli.

15:45 Oficjalna liczba zabitych przez ubiegłotygodniowy kataklizm wzrosła do 5692. Według Policji 9522 osoby nadal uznane są za zaginione. Rannych w trzęsieniu ziemi i po przejściu tsunami zostało 2409 osób,

15:07 Poziom promieniowanie w elektrowni rośnie mimo całego dania zrzucania wody z helikopterów. Promieniowanie wokół budynku administracyjnego wzrosło do 4 tys. mikrosiewiertów na godzinę w porównaniu z 3,7 tys. z rana.

14:32 Jutro planujemy wlać wodę do reaktora nr 3 - powiedział Yukio Edano, rzecznik rządu.

14:17 Sytuacja w Japonii jest wciąż bardzo poważna - powiedział Yukiya Amano, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Dodał, że podczas swojej wizyty w Japonii chciałby odwiedzić zniszczoną przez trzęsienie ziemi elektrownię atomową. - Razem z ekspertami chcielibyśmy tam jechać, ale będzie to jeszcze dyskutowane po przylocie do Japonii - powiedział Amano dziennikarzom na lotnisku w Wiedniu, tuż przed wylotem.

14:05 Na zdjęciach satelitarnych widać dym wydobywający się z reaktora nr 2 - poinformowała agencja Kyodo.

Woda wlewana jest do reaktora nr 3 ze śmigłowca (Reuters)
Woda wlewana jest do reaktora nr 3 ze śmigłowca (Reuters)Reuters

13:38 Rosja zaoferowała Japonii pomoc w gaszeniu pożarów w elektrowniach atomowych - podało w czwartek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Moskwa zaoferowała też wszelką konieczną pomoc w poradzeniu sobie z kryzysem.

13:21 Operator elektrowni Fukushima I poinformował, że biały dym lub para wodna wydobywa się z wnętrza reaktora nr 2. Czwartkowe działania japońskich specjalistów i ekip koncentrują się na reaktorze nr 3.

12.09 Przerw w dostawie prądu na wielką skalę nie będzie w Tokio w czwartek - poinformował japoński rząd kilka godzin po tym, gdy podano do wiadomości, że zapotrzebowanie na energię osiągnęło wartości szczytowe. Armatka rozpyla już wodę.

12:02 Kilkadziesiąt minut po tym, gdy telewizja NHK poinformowała o wycofaniu armatek wodnych z terenu elektrowni atomowej Fukushima, wróciły one na miejsce i już polewają reaktor. Sześć pojazdów trzeba było wycofać ze względu na wysoki poziom promieniowania.

Trwa chłodzenie reaktora nr 3 (Reuters)
Trwa chłodzenie reaktora nr 3 (Reuters)Reuters

11:43 Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew określił sytuację w elektrowni Fukushima I jako "kolosalną katastrofę narodową" i wyraził nadzieję, że nie spowoduje ona poważnych problemów w innych państwach.

11:34 Służby ratunkowe wycofały czasowo armatkę wodną z terenu elektrowni atomowej Fukushima I ze względu na wysoki poziom promieniowania - podała japońska telewizja NHK. Armatkę wezwano po to, by rozpylała wodę nad reaktorem 3 w celu jego schłodzenia i zmniejszenia radioaktywności.

11:09 14 pacjentów w podeszłym wieku zmarło po przeniesieniu ze szpitala do ośrodka, gdzie ewakuowani są mieszkańcy zagrożonej skażeniem radioaktywnym strefy wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowały w czwartek miejscowe władze. W poniedziałek z jednego ze szpitali ewakuowano 100 pacjentów. Władze prefektury Fukushima podały, że dwie osoby zmarły w czasie transportu, a 12 już w ośrodku ewakuacyjnym zorganizowanym w sali gimnastycznej. Pozostali pacjenci w czwartek rano zostali przeniesieni do innych szpitali.

11:04 W grupie dziewięciu ekspertów UE wysłanych do Japonii w związku ze zniszczeniami po trzęsieniu ziemi i tsunami jest jeden Polak, mł. bryg. Tomasz Traciłowski. Głównym zadaniem grupy będzie koordynacja napływającej pomocy z Europy.

9:56 Opiniotwórczy dziennik "Washington Post" w obronie elektrowni atomowych. Według publicystów gazety jest zbyt wcześnie, by skreślać tę formę pozyskiwania energii. "To prawda. Zawsze będą problemy, których projektanci do końca nie przewidzą" - zauważa dziennik w kontekście awarii w Fukushimie, ale jednocześnie dodaje, że "wytwarzanie energii niesie ze sobą ryzyko, niezależnie od tego, w jaki sposób jest ona generowana".

Mieszkańcy Tokio obawiają się o swoje zdrowie (Reuters)
Mieszkańcy Tokio obawiają się o swoje zdrowie (Reuters)Reuters

9:31 Ponad 300 pracowników śpieszy na pomoc 50 inżynierom, którzy od wczoraj starają się zapobiec jeszcze większej katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I - podała agencja Bloomberg. Dodatkowi pracownicy mają podłączyć awaryjną linię zasilana, która ułatwi akcję chłodzenia przegrzanych reaktorów (co ma nastąpić jeszcze w czwartek) i rozpylić wodę nad uszkodzonymi reaktorami za pomocą mobilnych, policyjnych armatek wodnych.

9:20 Radioaktywne cząstki w niewielkiej koncentracji poruszają się na wschód w kierunku wybrzeża USA - powiedział Lars-Erik De Gee, szef szwedzkiej agencji zajmującej się badaniami na rzecz wojska Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI). Podkreślił, że poziom promieniowania nie jest groźny dla ludzi.

9:10 Dwa specjalne samoloty czeskiej armii z ponad 100 osobami ewakuowanymi z Japonii wylądowały w czwartek rano w Pradze. Wraz z obywatelami Czech przyleciało z Tokio kilku obcokrajowców, wśród nich jeden Polak. Na płycie praskiego lotniska wojskowego przywitał ich minister obrony Alexandr Vondra.

Fala tsunami wyrządziła ogromne zniszczenia (Reuters)
Fala tsunami wyrządziła ogromne zniszczenia (Reuters)Reuters

9:05 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej opublikowała na swojej stronie internetowej listę poszkodowanych w wyniku awarii elektrowni atomowej Fukushima I: * 2 osoby uznaje się za zaginione * 2 pracowników TEPCO doznało mniejszych obrażeń, 2 kolejnych pracowników koncernu zostało zabranych do szpitala * 2 pracowników kontraktowych zostało rannych, jeden ma połamane nogi, drugi jest w nieznanym stanie. Obu przewieziono do szpitala. * 2 osoby "nagle zachorowały"

* 2 pracowników TEPCO zostało zabranych do szpitala * 4 osoby (2 pracownicy TEPCO i 2 kontraktowi) doznali niegroźnych obrażeń podczas eksplozji w reaktorze 1 w dniu 11 marca i przewieziono ich do szpitala * 11 osób (4 pracowników TEPCO, 3 pracowników kontraktowych i 4 członków obrony cywilnej) zostało rannych podczas eksplozji w reaktorze 3 w dniu 14 marca * 17 osób (9 pracowników TEPCO i 8 kontraktowych) zostało wystawionych na kontakt z materiałem radioaktywnym, ale nie zabrano ich do szpitala ze względu na niskie dawki, które otrzymali * jeden pracownik Fukushimy I otrzymał znaczącą dawkę promieniowania i został przewieziony do szpitala * 2 policjantów zostało wystawionych na promieniowanie i poddano ich odkażaniu * sprawdzane są doniesienia o rzekomym napromieniowaniu strażaków W zestawieniu nie uwzględniono 5 pracowników elektrowni, którzy ponoć zginęli od początku awarii. Taką informacje podały media (m.in. "Daily Telegraph") powołując się na koncern TEPCO.

 
Mapa japońskich elektrowni atomowych (International Nuclear Safety Center) 

8:47 Korea Południowa wezwała swoich obywateli przebywających w Japonii, by trzymali się w odległości co najmniej 80 km od kompleksu atomowego w Fukushimie, gdzie doszło do awarii.

8:40 Japoński rząd poprosił operatorów kolei, by ograniczyli ruch pociągów w celu uniknięcia rozległej awarii zasilania w Tokio - podała agencja Kyodo.

8:33 Rosyjska ambasada w Tokio poinformowała, że pilna ewakuacja personelu z tej placówki dyplomatycznej nie jest konieczna, bo promieniowanie w japońskiej stolicy jest w normie. W środę rosyjski MSZ podał, że począwszy od 18 marca zamierza przeprowadzić ewakuację rodzin dyplomatów pracujących w Japonii.

8:18 Chiny wezwały władze Japonii do przekazywania światu szybkich i dokładnych informacji na temat rozwoju sytuacji w elektrowni atomowej Fukushima I i poziomu radiacji.

7:56 W zbiorniku ze zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora 4 (tzw. mokrym przechowalniku wypalonego paliwa jądrowego) wciąż jest woda - poinformował koncern TEPCO po tym, gdy w czwartek rano nad reaktorami przeleciał wojskowy helikopter. W środę szef amerykańskiej Komisji Nadzoru Nuklearnego (NRC) powiedział, że w zbiorniku reaktora nr 4 nie ma już wody.

7:54 W Tokio i okolicach stolicy może dojść w czwartek wieczorem do niekontrolowanego blackoutu (rozległej awarii zasilania), jeśli zapotrzebowanie na energię przekroczy to z czwartkowego poranka - powiedział japoński minister handlu Banri Kaieda.

06:29 Na swojej stronie internetowej Japońskie Atomowe Forum Przemysłowe (JAIF) prezentuje najnowsze dane na temat stanu poszczególnych reaktorów w elektrowni Fukushima I. Stan na godz. 9 czasu miejscowego.

Jak doszło do katastrofy w Fukushimie (TVN24)
Jak doszło do katastrofy w Fukushimie (TVN24)Jak doszło do katastrofy w Fukushimie (TVN24)

6:15 Pomimo prób schłodzenia reaktora nr 3 w elektrowni Fukushima I, poziom promieniowania nie maleje. W tej chwili wokół budynku wynosi on około 3 tys. mikrosiwertów na godzinę. 1 tys. mikrosiwertów to dawka, na którą ludzie mogą być bezpiecznie wystawieni w ciągu roku. Wcześniej w czwartek minister obrony Toshimi Kitazawa dał "zielone światło" helikopterom, pomimo tego, że promieniowanie wynosiło 4,13 tys. mikrosiwertów na godzinę na wysokości 1000 stóp (ok. 330 m) i 87,7 tys. mikrosiwertów na wysokości 300 stóp (ok. 100 m). Śmigłowce biorące w akcji ratowniczej w rzeczywistości schodziły nawet na wysokość mniejszą od 300 stóp - pisze agencja Kyodo. Nie wiadomo, na ile skuteczne są zamocowane do helikopterów prowizoryczne osłony radiacyjne z ołowiu.

05:41 Departament stanu USA zezwolił rodzinom amerykańskich dyplomatów w Japonii na jej opuszczenie, jeśli zechcą, w związku z kryzysową sytuacją w elektrowni jądrowej Fukushima, uszkodzonej po trzęsieniu ziemi i tsunami. Do Tokio przylecą wyczarterowane przez resort samoloty, które pomogą Amerykanom w ewakuacji.

05:00 - Ponownie rośnie ciśnienie w reaktorze nr 3 - podaje Reuters powołując się na operatora elektrowni TEPCO. Z dachu nad reaktorem nr 4 został tylko szkielet

04:35 Prezydent Barak Obama i premier Naoto Kan odbyli rozmowę telefoniczną. Japończyk przekazał Amerykanowi najnowsze informacje na temat sytuacji w elektrowni Fukushima I. Obama zapewnił, że USA są "zdeterminowane" udzielić Japonii wszelkiej możliwej pomocy. Obaj politycy ustalili, że oba kraje będą ściśle współpracować przy zażegnaniu kryzysu. Przenośne pompy wody z amerykańskich baz w Japonii zostaną przetransportowane do elektrowni Fukushima I.

04:30 Chłodzenie reaktora i basenu z zużytym paliwem w reaktorze nr 3 zostało uznane za kluczowe - poinformował rzecznik rządu Youki Edano. Według polityka, zanim sytuacja w reaktorach 5 i 6 stanie się niebezpieczna, "minie jeszcze trochę czasu". WcześniejAgencja Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego poinformowała, że w reaktorze nr 5 powoli rośnie temperatura i spada poziom wody.

04:22 Zrzuty wody z helikopterów nie wpłynęły na poziom promieniowania na terenie elektrowni - poinformowała telewizja państwowa NHK, powołując się na lokalny sztab kryzysowy.

 
Uszkodone reaktory elektrowni Fukushima I EPA

04:00 - Potwierdzona liczba ofiar trzęsienia ziemi i tsunami wynosi 5178 zabitych. 8606 osób nadal jest uznawanych za zaginione - podała japońska policja.

03:45 Trwają prace nad ustawieniem awaryjnej linii doprowadzającej prąd do elektrowni Fukushima I, powinny się zakończyć w czwartek - poinformowały japońskie władze. Dzięki nowej linii będzie można zapewnić stałe zasilanie dla pomp i systemów awaryjnych, co powinno wydatnie pomóc w schładzaniu reaktorów i składów zużytego paliwa.Elektrownia jest pozbawiona zasilania od piątkowego trzęsienia ziemi.

03:30 - Wojskowe śmigłowce wykonały cztery przeloty nad elektrownią. Akcja zostanie powtórzona później - powiedział minister obrony Toshimi Kitazana. W międzyczasie do akcji mają wkroczyć armatki wodne policji. W kolejnych godzinach na miejsce dotrą też specjalistyczne pojazdy wojsk lądowych, również wyposażone w armatki wodne.

03:20 Śmigłowce przerwały akcję i odleciały znad elektrowni.

03.10 Wiatr w okolicy elektrowni Fukushima I wieje na południowy wschód, w kierunku oceanu - podała japońska Agencja Meteorologiczna. Wiatr zmieni kierunek na południowy, w kierunku zamieszkanych terenów, w nocy z piątku na sobotę czasu lokalnego.

02:45 Śmigłowce z przerwami zrzucają wodę na reaktor nr 3. Helikoptery nie mogą zawisnąć nad reaktorem i celnie zrzucić wody, ze względu na poziom promieniowania. Załogi muszą wykonywać szybkie przeloty i jak najszybciej oddalać się od uszkodzonych reaktorów.

02.10 11 policyjnych armatek wodnych jest w drodze z Tokio do elektrowni Fukushima I. Mają jak najszybciej wejść do akcji i chłodzić reaktor nr 3. Pojazdy prowizorycznie obudowano osłonami antyradiacyjnymi.

02:05 Kolejny śmigłowiec włączył się do akcji nad elektrownią Fukushima I. Dwie maszyny na zmianę zrzucają wodę na reaktor nr 3. - Każda z nich jednorazowo może przenieść 7,5 tony wody - podaje telewizja NHK. Na zdjęciach z akcji widać maszyny CH-47 Chinook. Jedne z większych śmigłowców świata. Wojsko w środę zarzuciło podobną operację z powodu zbyt dużego promieniowania.W czwartek poziom radiacji nieustannie bada śmigłowiec UH-60, utrzymujący się nad reaktorami. Do spodów wszystkich śmigłowców przymocowano prowizorycznie osłony antyradiacyjne z ołowiu. Każda maszyna może działać w pobliżu reaktorów tylko 40 minut.

01:55 Japońskie Siły Samoobrony rozpoczęły akcję chłodzenia reaktorów w elektrowni Fukushima I za pomocą śmigłowców. Pierwsza maszyna zrzuciła ładunek wody na reaktor nr 3.

01:50 Nowy oficjalny bilans ofiar kataklizmu to 4377 osób - podała japońska policja. 8606 osób uznaje się za zaginione. Władze zastrzegły, że bilans będzie rósł.

01:20 Tokijska policja przygotowuje armatkę wodną, która ma zostać użyta do chłodzenia reaktora nr 4 w elektrowni Fukushima I - podaje państwowa telewizja NHK. - Działamy na bezpośrednią prośbę rządu - powiedział przedstawiciel policji.

00:30 Poziom promieniowania na terenie elektrowni Fukushima I od 12 godzin spada - podała japońska Agencja Bezpieczeństwa Nuklearnego i Przemysłowego. O godzinie 17 czas u lokalnego (9 rano czasu polskiego), odczyt wskazał 725 microsiwertów na godzinę. Punkt pomiaru został następnie przeniesiony z bramy głównej na bramę zachodnią. Nie podano z jakiego powodu. Na nowym miejscu wykonywano pomiary co pół godziny. O piątej nad ranem czasu lokalnego (21 czasu polskiego), odczyt wskazał 338 microsiwertów na godzinę. - To o wiele więcej niż powinno być, ale nie jest już niebezpiecznie - powiedział Tetsuo Ohmura, rzecznik agencji.

Zniszczenia w japonii po trzęsieniu ziemi (Reuters)
Zniszczenia w japonii po trzęsieniu ziemi (Reuters)Reuters

00:15 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała oficjalne informacje na temat stanu składów zużytego paliwa w elektrowni Fukushima I. Woda w basenach z zużytymi prętami paliwowymi przy reaktorach 3 i 4 najprawdopodobniej wrze. W basenie przy rektorze nr 4 "może już w ogóle nie być wody".

W składach obok reaktorów 5 i 6 podnosi się temperatura. Wynosi odpowiednio 62 i 60 st. C, standardowa wartość to 25 st. C.

Kryzys atomowy

Piątkowe trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera, które nawiedziło Japonię i wywołało tsunami, poważnie uszkodziło elektrownię atomową Fukushima I. Wszystkie reaktory automatycznie wyłączyły się. Wstrząsy uszkodziły systemy chłodzenia reaktorów. Najpoważniejsza sytuacja wytworzyła się w reaktorach 1, 2, 3 i 4. Pomimo zaprzestania pracy, pręty paliwowe nadal wymagają schłodzenia.

Z powodu awarii głównych systemów chłodzenia i braku zasilania dla systemów awaryjnych, reaktory zaczęły przegrzewać się. We wszystkich czterech budynkach chroniących rdzenie doszło do eksplozji wodoru, które w dalszym stopniu uszkodziły reaktory. Doszło do znacznego wzrostu promieniowania. Z terenu elektrowni ewakuowano wszystkich zbędnych pracowników i mieszkańców z terenów w promieniu 20 kilometrów od Fukushimy I.

Sytuację pogorszyło przegrzewanie się zużytych prętów paliwowych trzymanych w specjalnych basenach obok reaktorów 3 i 4. Wybuchły pożary, których wynikiem był znaczny wzrost radiacji.

PRZECZYTAJ TAKŻE O WYDARZENIACH W JAPONII W POPRZEDNICH DNIACH:

ŚRODA (16 marca), WTOREK (15 marca), PONIEDZIAŁEK (14 marca), NIEDZIELA (13 marca), SOBOTA (12 marca), PIĄTEK (11 marca)

AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI

JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY

TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Kyodo, PAP, Reuters, BBC, ITAR-TASS, Bloomberg