tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Iran gotowy na "nieoczekiwane działania", jeśli USA zerwą umowę

Irańska organizacja do spraw energetyki jądrowej przygotowała "oczekiwane i nieoczekiwane" reakcje na wypadek wycofania się USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego - oświadczył w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Wycofaniem się z porozumienia wielokrotnie groził prezydent Donald Trump.

- Nasza organizacja do spraw energetyki jądrowej jest w pełni przygotowana (...) na działania, których oni oczekują i działania, których nie oczekują - powiedział Rowhani w przemówieniu, transmitowanym przez państwową telewizję.

Umowa zawarta przez Teheran, USA i pięć innych mocarstw ogranicza program jądrowy Iranu w zamian za zniesienie sankcji. Trump nazywał ją jednym z najgorszych porozumień w historii. W styczniu przedstawił Brytyjczykom, Francuzom i Niemcom ultimatum, wzywając ich do zmodyfikowania wadliwych - według USA - punktów porozumienia i zagroził, że w przeciwnym razie odmówi ponownego zawieszenia amerykańskich sankcji wobec Iranu.

"Iran ma wiele opcji"

Robert Wood, amerykański ambasador zajmujący się kwestiami rozbrojenia, powiedział w czwartek, że Waszyngton prowadzi intensywne rozmowy z  europejskimi sojusznikami. Amerykańskie sankcje wobec Iranu mogą ponownie wejść w życie 12 maja, chyba że Trump po raz kolejny je zawiesi.

Iran zapowiadał, że będzie przestrzegał umowy, dopóki będą to robić pozostałe strony, ale zrezygnuje z tego, jeśli Waszyngton wycofa się z porozumienia.

- Iran ma wiele opcji, jeśli Stany Zjednoczone wyjdą z porozumienia nuklearnego. Reakcja Teheranu na wycofanie się Ameryki z umowy będzie nieprzyjemna - cytuje irańska telewizja państwowa szefa dyplomacji Mohammada Dżawada Zarifa, który wypowiadał się w Nowym Jorku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje