tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosjanie: To nie my zabiliśmy Litwinienkę

Rosjanie: To nie my zabiliśmy Litwinienkę
Foto: Reuters Za śmierć Litwinienki odpowiada Rosja - podało BBC

Za zabójstwem Litwinienki stały rosyjskie władze - powiedział w BBC przedstawiciel brytyjskiego wywiadu. Rosjanie gwałtownie zaprzeczają.

Rosyjskie śledztwo "znacznie posunęło się naprzód i nie dostarczyło informacji wskazujących, aby jakiekolwiek służby bezpieczeństwa były zamieszane" w śmierć Litwinienki - powiedział, cytowany przez rosyjskie agencje, rzecznik Komitetu Śledczego przy Prokuraturze Generalnej Rosji Władimir Markin.

Brytyjczycy oskarżają

Jego oświadczenie to odpowiedź na wywiad, jaki udzielił stacji BBC2 wysoko postawiony funkcjonariusz brytyjskiego wywiadu. W poniedziałkowym programie "Newsnight" Brytyjczyk

Rosyjskie śledztwo "znacznie posunęło się naprzód i nie dostarczyło informacji wskazujących, aby jakiekolwiek służby bezpieczeństwa były zamieszane" w śmierć Litwinienki

rosyjska Prokuratura Generalna

powiedział, że istnieją "przekonujące dowody" na to, że udział w zabójstwie byłego agenta KGB miały organy rosyjskiego organy państwa.

Następny był Bierezowski

Poinformował też, że w czerwcu ubiegłego roku udało im się zapobiec podobnemu zamachowi na życie miliardera Borysa Bierezowskiego. Niedoszłą egzekucję miał wykonać rosyjski agent pochodzenia czeczeńskiego, znany pod pseudonimem "A".

Nie chcieli ujawnić źródła

Jak informuje rozmówca programu "Newsnight", napastnik został deportowany do Rosji, a zdaniem Bierezowskiego, "A" nie został postawiony przed sądem w Anglii, ponieważ brytyjski wywiad nie chciał ujawniać źródła, z którego otrzymał ostrzeżenie przed agentem.

Otruty polonem

Aleksandr Litwinienko zmarł w listopadzie 2006 roku w Londynie. Został otruty radioaktywnym polonem 210. Ponieważ miał brytyjskie obywatelstwo, prokuratorzy z Wielkiej Brytanii domagali się od Moskwy wydania Andrieja Ługowoja, dawnego kolegi Litwinienki, którego chcieli postawić przed sądem za udział w otruciu agenta. Rosja nie zgodziła się jednak na jego ekstradycję.

POSŁUCHAJ WYWIADU Z WDOWĄ PO LITWINIENCE

eq/mtom/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje