tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Atomowe porozumienie Rosji z Indiami. 12 reaktorów w 20 lat

Atomowe porozumienie Rosji z Indiami. 12 reaktorów w 20 lat
Foto: Petr Pavlicek/IAEA / Wikipedia Z wizytą do Moskwy udał się indyjski premier Narendra Modi

Rosja planuje wybudowanie w Indiach w ciągu dwudziestu lat co najmniej sześciu elektrowni atomowych - powiedział w Moskwie rosyjski prezydent Władimir Putin po spotkaniu z szefem indyjskiego rządu Narendrą Modim.

Rozmowy dotyczyły współpracy w sferze obronności i energetyki.

Rakiety, myśliwce, samoloty

Jak dodał Putin, Moskwa i Delhi współpracują także z powodzeniem nad produkcją ponaddźwiękowych rakiet manewrujących BrahMos o zasięgu 300 km i planują wspólnie produkować nowy typ myśliwca odrzutowego i samolotu transportowego.

Rosyjski przywódca wyraził silne poparcie dla Indii w staraniach o przyznanie stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, wychwalając "dobrze zrównoważony i odpowiedzialny kierunek polityki zagranicznej" Delhi.

Wymiana handlowa zmalała

Wymiana handlowa między Indiami i Rosją, która w 2014 r. była na poziomie prawie 10 mld USD, w tym roku zmalała o ponad 14 proc. Jako przyczynę tego spadku Putin podał obniżenie na światowych rynkach cen ropy naftowej, która jest głównym towarem eksportowym Rosji. Prezydent Rosji podkreślił, że oba kraje winny rozwijać bliższą współpracę przemysłową.

Rosyjski koncern Rosatom wybudował już 1000-megawatowy reaktor w elektrowni atomowej w Kudankulam w stanie Tamilnadu na południu Indii. Obecnie na ukończeniu w tej samej siłowni jest budowa drugiego takiego reaktora.

12 reaktorów w 20 lat

Szef rosyjskiego państwa powiedział, że trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnych dwóch reaktorów atomowych. Rosja zamierza wybudować łącznie 12 reaktorów w 6 elektrowniach atomowych w Indiach w ciągu 20 lat - wynika z wcześniej zawartej umowy. Podpisana po czwartkowych rozmowach umowa zakłada, że komponenty do budowanych przez Rosjan reaktorów będą produkowane w Indiach - podaje agencja Associated Press.

- Tempo naszej współpracy w energetyce nuklearnej rośnie - powiedział premier Modi. - Zawarte dzisiaj porozumienie zwiększy udział wytwarzanych przez Indie elementów do tych reaktorów - dodał.

Przedstawiciele obu państw podpisali również porozumienia dotyczące produkcji śmigłowców, przyszłych wspólnych poszukiwań rosyjskich zasobów ropy naftowej oraz ułatwień wizowych dla biznesmenów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
teraja1

Takie poreczenie i czy to te wybuchajace elektrownie czy niewybuchajace.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje