Putin: Rosja wstrzymuje udział w INF. Rozpocznie prace nad nowymi pociskami

USA zawieszają przestrzeganie układu INF
Foto: kremlin.ru Video: Fakty TVN USA zawieszają przestrzeganie układu INF1.02 | Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że chce rozmów mających na celu doprowadzenie do zawarcia nowego układu o kontroli zbrojeń. Wcześniej Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF. Dodał, że jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, traktat wygaśnie za sześć miesięcyzobacz więcej wideo »Rakieta manewrująca systemu Iskander - podobna do SSC-8
Foto: kremlin.ru Video: MO Rosji Rakieta manewrująca systemu Iskander - podobna do SSC-805.04 | NATO i USA nie miałyby "żadnej obrony" przed najnowszym rosyjskim pociskiem manewrującym, gdyby rozmieszczono go w większych ilościach - stwierdził szef Dowództwa Strategicznego USA (STRATCOM), generał John Hytena.zobacz więcej wideo »
Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF) - poinformował w sobotę rosyjski prezydent Władimir Putin. Jak oświadczył, decyzję tę podejmuje w odpowiedzi na działania Stanów Zjednoczonych.
- Amerykańscy partnerzy ogłosili, że zawieszają swój udział w tym układzie, my zawieszamy go również - oświadczył Władimir Putin podczas transmitowanego w telewizji spotkania z ministrami spraw zagranicznych oraz obrony, Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu.
Putin dodał, że wszystkie propozycje Rosji dotyczące ograniczenia pocisków pośredniego i średniego zasięgu "pozostają na stole" i "drzwi do rozmów są otwarte". Zalecił jednocześnie, by nie inicjować prób rozmów z USA na ten temat.
- Poczekamy, aż nasi partnerzy dojrzeją do tego, aby prowadzić z nami równoprawny i merytoryczny dialog - oznajmił.
Nowe pociski Rosjan
Rosyjski prezydent poinformował, że w związku z zawieszeniem udziału w traktacie INF Rosja zacznie prace nad nowymi pociskami rakietowymi, w tym osiągającymi prędkości naddźwiękowe.
Ocenił, że USA "ogłosiły, iż zajmują się pracami naukowo-badawczymi i doświadczalno-konstruktorskimi" i wobec tego Rosja "będzie robić to samo". Putin oświadczył również, że przyjmuje propozycję Szojgu, by rozpocząć pracę nad lądową wersją morskich pocisków manewrujących Kalibr i by "otworzyć nowy kierunek - stworzenia naddźwiękowego pocisku bazowania naziemnego średniego zasięgu".
Rosyjski prezydent zapewnił przy tym, że Rosja "nie będzie angażować się w kosztowny wyścig zbrojeń". Zastrzegł, że jego kraj "nie będzie rozmieszczać w Europie i innych regionach świata broni pośredniego i średniego zasięgu - jeśli się ona pojawi - do tego czasu, dopóki w odpowiednich regionach świata nie pojawi się podobnego rodzaju uzbrojenie produkcji amerykańskiej".
Uczestnicy spotkania zarzucili także USA naruszanie układu INF, w tym poprzez rozmieszczanie w Europie wyrzutni MK 41. Wyrzutnie te, umiejscowione w Polsce i Rumunii, są częściami amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. Ławrow oświadczył jednak, że mogą być one stosowane "bez jakichkolwiek zmian do wystrzeliwania pocisków ofensywnych średniego zasięgu Tomahawk".
USA wycofują się z układu
Podpisany w 1987 roku układ INF, jako pierwsze porozumienie w sprawie kontroli zbrojeń, zakazało posiadania całej klasy broni - wystrzeliwanych z ziemi pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.
Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Moskwą w sprawie kontroli zbrojeń.
Zgodnie z postanowieniami INF wycofanie się kraju z układu następuje w sześć miesięcy po formalnym notyfikowaniu pozostałych stron. W tym przypadku będzie to sierpień.
Nowe rosyjskie pociski
USA uważają, że rosyjskie pociski manewrujące 9M729 (w terminologii NATO - SSC-8) naruszają postanowienia traktatu. Rosja twierdzi, że ze względu na zasięg 9M729 nie podlegają INF, a USA chcą wykorzystać tę sprawę jako pretekst do wycofania się z porozumienia i opracowania nowych pocisków.
Rada Północnoatlantycka, czyli główny organ decyzyjny NATO, poinformowała w piątek, że państwa Sojuszu w pełni popierają zawieszenie przez USA przestrzegania traktatu INF w reakcji na łamanie jego postanowień przez Rosję.
Jak wskazywała agencja Associated Press, wyjście z układu pozwoli USA zareagować na rosnącą potęgę militarną państw nienależących do INF, zwłaszcza Chin.
Prawdopodobnie jednak pogorszy też i tak już bardzo złe relacje amerykańsko-rosyjskie, a wśród amerykańskich sojuszników w Europie ożywi debatę o tym, czy domniemane naruszanie traktatu przez Rosję wymaga kontrposunięć w postaci rozmieszczenia w Europie rakiet USA stanowiących ekwiwalent rosyjskich.