Rosja w WTO. "To nie koniec, lecz początek"

Aktualizacja:

Światowa Organizacja Handlu (WTO) formalnie zatwierdziła w piątek na konferencji ministerialnej w Genewie członkostwo Rosji. Decyzja o przyłączeniu Rosji do globalnego klubu handlowego zapadła jednomyślnie.

Rosja była największą gospodarką poza liczącą dotąd 153 członków WTO i zakończenie negocjacji akcesyjnych zabrało jej więcej czasu niż jakiemukolwiek innemu państwu; trwały one 18 lat.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział o przyjęciu jego kraju do WTO, że "ten rezultat długich i skomplikowanych rozmów jest dobry zarówno dla Rosji, jak i jej przyszłych partnerów". - Dla nas zakończenie negocjacji to nie koniec, lecz początek - oświadczyła rosyjska minister rozwoju gospodarczego Elwira Nabiullina.

"18-letni maraton"

W swym przemówieniu dyrektor generalny WTO Pascal Lamy podkreślił, że to "historyczna chwila dla Federacji Rosyjskiej" po "18-letnim maratonie".

- Przyjęcie Rosji do WTO umocni zintegrowanie Federacji Rosyjskiej z gospodarką światową i przyniesie większą pewność partnerom biznesowym i handlowym - powiedział Lamy, dodając, że z Rosją w klubie na WTO przypadnie 97 proc. handlu światowego.

- UE ma wielkie oczekiwania wobec Rosji jako odpowiedzialnego partnera potrafiącego przestrzegać zasad - oświadczył unijny komisarz ds. handlu Karel De Gucht.

Przyjęcie Rosji do WTO umocni zintegrowanie Federacji Rosyjskiej z gospodarką światową i przyniesie większą pewność partnerom biznesowym i handlowy dyrektor generalny WTO Pascal Lamy

Oficjalnie Rosja zostanie członkiem WTO w przyszłym roku, w 30 dni po tym, gdy Duma ratyfikuje członkostwo, na co, jak pisze Reuters, ma sześć miesięcy.

Drogę otworzyła umowa z Gruzją

Drogę do WTO Rosji otworzyła umowa z Gruzją podpisana w listopadzie w Genewie, a wynegocjowana przez Szwajcarów.

Gruzja pozostając w ostrym sporze z Rosją od wojny w 2008 roku wykorzystywała sprawę WTO jako kartę przetargową w kontaktach z Moskwą i starała się na tym jak najwięcej zyskać. Wiadomo, że częścią porozumienia jest rozmieszczenie międzynarodowych obserwatorów na granicy Rosji z Abchazją i Osetią Południową, którzy będą nadzorować przepływ towarów.

Negocjacje były dla Kremla niezwykle ważne, ponieważ bez pokonania oporu Gruzji, niemożliwa była akcesja Rosji do WTO. Krok ten wymagał zgody wszystkich członków organizacji, w tym Tbilisi.

Moskwa starała się o członkostwo od 1993 roku i była już bliska tego celu, ale po wojnie w 2008 roku Gruzja storpedowała wysiłki Rosjan.

Rosja była jedyną znaczącą gospodarką świata poza WTO. Przystąpienie tego kraju do organizacji oznacza największy krok ku liberalizacji światowego handlu od momentu przystąpienia Chin dekadę temu. Będzie też skutkować koniecznością przestrzegania międzynarodowych standardów przez rosyjskie firmy.

Źródło: PAP