Rosja chce opracować nowe pociski w ciągu dwóch lat

[object Object]
Pokazowe uderzenie z morza przy pomocy rakiet manewrujących Kalibr (nagranie archiwalne)MO Rosji
wideo 2/35

Nowe rosyjskie pociski rakietowe, zapowiedziane przez prezydenta Władimira Putina w związku ze wstrzymaniem udziału USA oraz Rosji w układzie INF, powinny zostać opracowane w latach 2019-20 - oświadczył we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

- W latach 2019-20 musimy opracować naziemną wersję systemu bazowania morskiego Kalibr z pociskiem dalekiego zasięgu - powiedział Szojgu na posiedzeniu ministerstwa obrony. Jak zauważył, morski Kalibr sprawdził się już w Syrii.

Również w ciągu najbliższych dwóch lat - kontynuował minister - "należy stworzyć naziemny system rakietowy z naddźwiękowym pociskiem dalekiego zasięgu".

Pociski Kalibr w nowej wersji

Szojgu ocenił, że wykorzystanie pocisków już istniejących w wariantach morskich i powietrznych w wersji naziemnej pozwoli "znacznie skrócić termin produkcji nowej broni rakietowej i zakres jej finansowania". Ocenił, że oprócz tego należy "zwiększyć zasięg opracowywanych dzisiaj naziemnych systemów rakietowych".

Minister oświadczył, że kroki te Rosja podejmuje w związku ze wstrzymaniem przez Waszyngton od 2 lutego br. zobowiązań USA w ramach układu o likwidacji pocisków pośredniego i średniego zasięgu (INF). Minister zarzucił Stanom Zjednoczonym, iż "aktywnie pracują nad stworzeniem pocisków o zasięgu powyżej 500 kilometrów odpalanych z wyrzutni lądowych". Oświadczył, iż właśnie to jest powodem, dla którego prezydent Putin polecił "podjęcie analogicznych kroków".

Putin poinformował w sobotę, że Rosja w ślad za USA wstrzymuje udział w układzie INF. Poparł również propozycję resortu obrony, by rozpocząć pracę nad lądową wersją pocisków Kalibr i nad stworzeniem naddźwiękowego pocisku średniego zasięgu bazowania naziemnego.

Upadek zimnowojennego reliktu

Waszyngton oficjalnie poinformował Moskwę w sobotę o zawieszeniu przestrzegania INF i rozpoczęciu procedury wycofania się z tego traktatu. USA zapowiedziały wycofanie się z INF za pół roku, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do postanowień tego układu. Również w sobotę prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja wstrzymuje swój udział w traktacie INF w odpowiedzi na działania USA. Zalecił również zaprzestanie przez resorty obrony i dyplomacji prób inicjowania rozmów z Waszyngtonem na temat tego układu.

USA twierdzą, że wbrew układowi, podpisanemu w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ówczesnego ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu SSC-8. Rosja odpiera te zarzuty. INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów.

Autor: ft/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: