tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Władimir Putin zanurzył się w lodowatej wodzie

Około 1,5 miliona Rosjan wzięło udział w rytualnych kąpielach z okazji święta Chrztu Pańskiego, zanurzając się w lodowatej wodzie, w specjalnych zbiornikach czy przeręblach w kształcie krzyża. Po raz pierwszy poinformowano o udziale w obrzędzie Władimira Putina. Rzecznik Kremla wyjaśnił, że w poprzednich latach odbywało się to "w bardziej dyskretnych warunkach".

Jak co roku, wielu Rosjan przybyło nad naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, by dokonać rytuału. Trzykrotne zanurzenie się w wodzie zgodnie ze zwyczajem oznacza oczyszczenie się z grzechów.

Obrzęd ten nie jest tradycją religijną, lecz ludową, zaakceptowaną jednak przez władze cerkiewne. Przypominają one wiernym, że nie zastępuje on praktyk religijnych.

Liczbę wiernych, którzy w tym roku wzięli udział w rytualnych kąpielach mimo silnych mrozów, ogłosiło Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Resort ten jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo miejsc, w których organizowane są kąpiele.

W Moskwie miejsca takie przygotowano w 10 parkach.

Media zauważyły między innymi, że w Carycynie, zespole parkowo-pałacowym carycy Katarzyny II, na zanurzenie w lodowatej wodzie zdecydowało się w tym roku więcej kobiet niż mężczyzn.

Ogółem wierni uczestniczyli w obrzędzie mniej licznie niż w zeszłym roku, gdy było ich w całej Rosji łącznie około 1,8 mln.

Zanurzył się też Putin

Kreml opublikował krótkie nagranie z prezydentem Rosji, który - jak poinformowano - wziął udział w obrzędzie w pustelni Niłowo-Stołobieńskiej, monasterze męskim na wyspie na jeziorze Seliger. Na nagraniu widać, jak Putin trzykrotnie zanurza się w przerębli, żegnając się znakiem krzyża. Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow zapewnił, że szef państwa uczestniczył w rytuale także w poprzednich latach, jednak odbywało się to "w bardziej dyskretnych warunkach".

Jak ocenił dziennik "Moskowskij Komsomolec", na upublicznienie zdjęć prezydenta w lodowatej wodzie zdecydowano się ze względu na zbliżające się wybory, wyznaczone na 18 marca. To najlepszy sposób zademonstrowania elektoratowi, że główny kandydat jest zdrowy i w świetnej formie fizycznej - podkreśliła gazeta.

Wyznawcy prawosławia świętują Chrzest Pański w nocy z 18 na 19 stycznia. Święto upamiętnia chrzest Jezusa Chrystusa w rzece Jordan. Łączone jest z Epifanią, czyli Objawieniem Pańskim. Święto Chrztu Pańskiego, jedno z 12 najważniejszych świąt w prawosławnym roku liturgicznym, zamyka okres Bożego Narodzenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
kumakvideo

na fotce pod trawą widać rurę i trawę-śniegu nie ma bo w rurze ciepła woda.Kiedy Putin wchodzi do wody nie ma pary i z ust Putina nie wychodzi para wodna co jest normalne na mrozie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje