tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Protesty w Armenii

Nowy premier Armenii spotkał się z Putinem w Soczi

zobacz więcej wideo »
Nowy premier Armenii spotkał się z Putinem w Soczi
 • Putin spotkał się z nowym premierem ArmieniiPutin spotkał się z nowym premierem Armienii
 • Finał protestów w Armenii. Paszynian premieremFinał protestów w Armenii. Paszynian premierem
 • Przywódca armeńskiej opozycji nie został wybrany na premieraPrzywódca armeńskiej opozycji nie został wybrany na premiera
 • Tłumy nadal na ulicach. W parlamencie ważna debataTłumy nadal na ulicach. W parlamencie ważna debata
Foto: Reuters | Video: Reuters TV Putin spotkał się z Paszynianem

Rosja uważa Armenię za najbliższego partnera i sojusznika w regionie w sferze gospodarki i bezpieczeństwa - zapewnił w poniedziałek prezydent Władimir Putin na spotkaniu z Nikolem Paszynianem, premierem Armenii wyniesionym do władzy przez antyrządowe protesty.

Na pierwszym spotkaniu obu polityków, które odbyło się w Soczi, Putin życzył nowemu premierowi Armenii sukcesów na stanowisku szefa rządu.Wyraził nadzieję, że relacje między Rosją i Armenią będą się rozwijały w sposób nie mniej dynamiczny, niż było to do tej pory. Jak mówił, liczy na to, iż uda się utrzymać i zwiększyć "bardzo dobre wyniki" dwustronnej współpracy gospodarczej.

Nowy impuls w relacjach z Rosją?

Według relacji moskiewskich mediów Paszynian zapewnił, że społeczeństwo Armenii jest zgodne co do konieczności rozwijania stosunków z Rosją. W nowym rządzie - według jego słów - odczuwa się chęć do nadania nowego impulsu relacjom gospodarczym z Rosją. Paszynian wymienił w szczególności sferę przemysłu obronnego i turystykę.

Na spotkaniu podziękował również Putinowi za "zrównoważone stanowisko, jakie Rosja zajęła w toku obecnego kryzysu". Jak dodał, Moskwa zachowała się w sposób konstruktywny, a społeczeństwo Armenii wysoko to ceni.

Premier Armenii przyleciał do Soczi na szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, której przewodzi Rosja. Jest to zarazem jego pierwsza wizyta zagraniczna. W sobotę wieczorem Paszynian spotkał się w Soczi z przedstawicielami miejscowej diaspory ormiańskiej.

Bez ingerencji z Moskwy

Moskiewscy komentatorzy zauważali w trakcie protestów ulicznych w Armenii, że po raz pierwszy od wielu lat przedstawiciele Rosji demonstracyjnie nie zajmowali stanowiska w sprawie wydarzeń w sąsiadującym kraju.

Zdaniem ekspertów jest to związane z przekonaniem Moskwy, że Armenia nie może sobie pozwolić na poróżnienie się z Rosją. Decydują o tym zarówno silne powiązania gospodarcze, jak i geopolityka, w tym konflikt Armenii z Azerbejdżanem o Górski Karabach.

Paszynian, były lider opozycji, został w minionym tygodniu wybrany przez parlament Armenii na szefa rządu po trwających kilka tygodni ulicznych masowych protestach przeciwko korupcji i kumoterstwie w kraju. Wcześniej pod wpływem fali protestów z funkcji premiera ustąpił Serż Sarkisjan, wcześniej - prezydent Armenii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Protesty w Armenii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje