tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Po bojkocie Kabulu i Waszyngtonu Rosja odwołała konferencję w sprawie Afganistanu

Rosja odwołała zaplanowaną na 4 września w Moskwie konferencję pokojową poświęconą sytuacji w Afganistanie - poinformował w poniedziałek rosyjski MSZ. Nowy termin rozmów nie został ustalony.

Jak informuje agencja AP, powołując się na źródła afgańskie, konferencja została odwołana po rozmowie telefonicznej szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Rosja zgodziła się z Afganistanem

Według komunikatu gabinetu prezydenta Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że rozmowy pokojowe z talibami powinny być "wewnętrzną sprawą Afgańczyków". Cytowany przez AP komunikat stwierdza, że Ławrow w odpowiedzi zgodził się z tym, iż proces pokojowy powinien być prowadzony przez Afganistan, ale podkreślił, że Rosja jest "gotowa do współpracy".

Moskwa chciała 4 września zorganizować konferencję, w której uczestniczyć mieli talibowie. Rosyjskie władze zaprosiły na nią przedstawicieli 12 państw, w tym Stanów Zjednoczonych, Chin, Pakistanu, Iranu i Indii.

Rząd Afganistanu początkowo odmówił udziału w konferencji, wyjaśniając, że rozmowy pokojowe z Talibanem powinny odbywać się bez udziału obcych mocarstw. W kolejnych dniach Kabul informował, że nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie moskiewskich rozmów.

Zaproszenia nie przyjął także Waszyngton. Departament Stanu USA w lutym oskarżył Rosję o to, że jej poczynania w Afganistanie "zagrażają władzom centralnym tego kraju", gdyż Moskwa wspomaga tę część talibów, która kontroluje tereny na północy Afganistanu, gdzie prowadzone są operacje antyterrorystyczne amerykańskich sił specjalnych przy wsparciu lotnictwa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje