Rosja odpowiada USA: gotowa do rozmowy o swych nowych broniach

[object Object]
Test rosyjskiej rakiety Sarmat pokazano publicznie pod koniec marca 2018 rokuMO Rosji
wideo 2/6

Rosja jest gotowa do rozmów z USA w sprawie swych nowych broni strategicznych, choć nie podlegają one układowi o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (INF) - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow.

Zareagował w ten sposób na podpisanie w poniedziałek przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy o budżecie wojskowym na rok 2019, która zarzuca Rosji posiadanie systemów broni, na które INF nie zezwala. Ustawa zaznacza, że tak długo jak Rosja trwa przy łamaniu INF, USA powinny skłaniać ją do powrotu do przestrzegania układu także poprzez rozbudowę w Europie systemów antyrakietowych zdolnych zwalczać zakazaną broń.

Riabkow zarzucił też Waszyngtonowi, że modernizując swój arsenał nuklearny, naruszył postanowienia zawartego z Rosją w 2010 roku układu o sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych (angielska nazwa New START).

- Obowiązujący układ twardo i wyraźnie określa te systemy broni strategicznych, które podlegają likwidacji i redukcji. Rosja całkowicie wypełniała i wypełnia te wymagania w odróżnieniu od USA, które swymi działaniami w sferze modernizacji takich broni faktycznie uchyliły się przed wymaganiami tego układu - oświadczył Riabkow agencji TASS.

Cztery nowe systemy broni

Podpisana przez Trumpa ustawa żąda od amerykańskich władz ustalenia, czy Rosja zadeklarowała swe cztery nowe systemy broni jako strategiczne bronie ofensywne, na które rozciągają się postanowienia układu New START. Chodzi tu o ciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny Sarmat, wystrzeliwany z samolotów nuklearny pocisk manewrujący Ch-101, bezzałogowy pojazd podwodny Status-6 i bezzałogowy hipersoniczny bojowy samolot kosmiczny Awangard.

Riabkow wyraził również ubolewanie, że ustawa o budżecie Pentagonu zabrania mu finansowania modernizacji samolotów i innego sprzętu, używanego przy realizacji układu o otwartym niebie, co doprowadzi do rezygnacji USA z tych misji realizowanych na zasadzie wzajemności. USA zarzucają Rosji nadużywanie tego układu dla celów szpiegowskich.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru