Rosja i Chiny przeciw rezolucji w sprawie Wenezueli. "Ochraniają Maduro"


Rosja i Chiny odrzuciły w czwartek przedłożony przez USA projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej do przeprowadzenia uczciwych wyborów w Wenezueli i wpuszczenia do tego kraju transportów z pomocą humanitarną. - Niektórzy członkowie tej Rady dalej ochraniają Maduro i jego współpracowników, i wydłużają cierpienie Wenezuelczyków - skomentował specjalny reprezentant USA w sprawie Wenezueli, Elliott Abrams.

Za przyjęciem rezolucji głosowało dziewięć krajów, a trzy kraje wstrzymały się od głosu, co zmusiło Chiny i Rosję do postawienia weta. Poparła je Afryka Południowa.

- Niestety, głosując przeciwko tej rezolucji, niektórzy członkowie tej Rady dalej ochraniają Maduro i jego współpracowników, i wydłużają cierpienie Wenezuelczyków - oświadczył Elliott Abrams, specjalny reprezentant USA w sprawie Wenezueli i ekspert do spraw globalnej strategii.

- Ten kryzys wywołany przez jednego człowieka wychodzi poza granice Wenezueli i grozi destabilizacji całego regionu - dodał.

Specjalną sesję Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym omawiana była sytuacja w Wenezueli, zwołano na wniosek Stanów Zjednoczonych.

Rosja chce uznania Maduro

Rosja przedstawiła wcześniej swój projekt rezolucji, który w czwartkowym głosowaniu otrzymał tylko cztery głosy i został odrzucony.

Rosja wnioskowała o udzielenie poparcia dotychczasowemu prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro, który miałby być odpowiedzialny za wypracowanie politycznego rozwiązania kryzysu oraz koordynowanie dostaw pomocy humanitarnej. Aby wniosek przeszedł w Radzie, musi zostać poparty przez co najmniej dziewięć krajów, przy braku weta ze strony stałych członków RB ONZ.

W sobotę zastępczyni sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Rosemary Di Carlo wezwała społeczność międzynarodową do podjęcia starań o polityczne rozwiązanie kryzysu w Wenezueli.

Kryzys humanitarny

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w latach 2015-2017 w Wenezueli było 3,7 miliona niedożywionych osób, a w ostatnich latach podwoił się współczynnik umieralności niemowląt.

Jak szacuje ONZ, ponad 3 miliony Wenezuelczyków mieszka obecnie za granicą, około 2,3 miliona opuściło kraj od 2015 roku i osiadło w innych państwach, głównie Ameryki Południowej.

23 stycznia Juan Guaido, przewodniczący zdominowanego przez opozycję parlamentu Wenezueli i szef opozycji, ogłosił się tymczasowym prezydentem.

Incydenty przy granicach z Kolumbią i Brazylią

W weekend wojsko wierne dotychczasowemu prezydentowi Nicolasowi Maduro nie przepuściło przez granicę transportów pomocy humanitarnej do Wenezueli.

Tamtejsza opozycja usiłowała doprowadzić do odblokowania dostaw żywności i leków, głównie z USA i Brazylii. Na granicach doszło do starć.

Przy granicy z Kolumbią ciężarówki z pomocą humanitarną, które utknęły na moście prowadzącym do Wenezueli, zostały ostrzelane. Do incydentów doszło też na granicy z Brazylią. W starciach na granicach Wenezueli zginęły trzy osoby, a setki Wenezuelczyków odniosły rany.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: