tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef MSW wątpi w zasadność ochrony autora "Gomorry"

Szef MSW wątpi 
w zasadność ochrony autora "Gomorry"
Foto: International Journalism Festival / Wikipedia-CC-BY-2.0 Na zdjęciu Roberto Saviano. Wideo: Matteo Salvini jest szefem MSW w nowym włoskim rządzie

Polemikę i protesty wywołały słowa ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego, który stwierdził, że należy ocenić, czy trzeba dalej zapewniać ochronę policji pisarzowi Roberto Saviano, autorowi bestsellera "Gomorra". Przyznano mu ją z powodu pogróżek ze strony kamorry.

"Nie widziano dotąd ministra spraw wewnętrznych zapowiadającego w telewizji odebranie ochrony pisarzowi, któremu mafiozi z kamorry grożą śmiercią" - tak dziennik "La Repubblica" w piątek podsumował szeroko relacjonowany i komentowany we włoskich mediach spór Salvini-Saviano.

Szef MSW, który kilkakrotnie ostatnio wymieniał 38-letniego pisarza wśród swych "wrogów" za to, że krytykuje jego politykę migracyjną, oświadczył w czwartek w telewizji RAI: – Instytucje ocenią, czy Saviano jest nadal narażony na ryzyko, także dlatego, że - jak mi się wydaje - spędza dużo czasu za granicą.

– Oceni się, jak wydawane są pieniądze Włochów – dodał minister i wicepremier.

"Bardziej boję się tak żyć, niż umrzeć"

Saviano ma zapewnioną policyjną ochronę od 2006 roku, kiedy opublikował książkę "Gomorra" o potężnym klanie kamorry Casalesi. – Czy według ciebie jestem szczęśliwy, że żyję tak od ponad 11 lat? – spytał Saviano.

I oświadczył: – Mam eskortę, odkąd skończyłem 26 lat. (...) W minionych latach byłem pod ogromną presją ze strony Casalesi, handlarzy narkotyków z Meksyku. Bardziej boję się tak żyć, niż umrzeć. Myślisz, że mógłbym się ciebie bać, bufonie? Jestem szczęśliwy, że jestem wśród twoich wrogów.

W wypowiedzi zamieszczonej na portalu społecznościowym Saviano nazwał też Salviniego "ministrem świata przestępczego". Podkreślił, że na jednym z jego wieców jako szefa Ligi w Kalabrii stali w pierwszych rzędach mafiozi z tamtejszej mafii, 'ndranghety, przedstawiciele klanu powiązanego z handlarzami narkotyków. – A on, tchórz, nic nie powiedział przeciwko tej mafii – stwierdził włoski pisarz. Ponadto zarzucił ugrupowaniu ministra, znanemu wcześniej jako Liga Północna, związki z 'ndranghetą, za której pośrednictwem miało "prać pieniądze".

Minister Salvini odpowiedział na Twitterze, że "obelgi" ze strony Saviano nie robią na nim wrażenia.

Głos wsparcia

W obronie pisarza wystąpił między innymi Salman Rushdie, który otrzymywał pogróżki, miał ochronę i został objęty fatwą w Iranie za książkę "Szatańskie wersety".

– Mam nadzieję, że władze włoskie będą dalej zapewniać ochronę człowiekowi, którego ja i wiele innych osób uważamy za doskonałego pisarza i bohatera wolności wypowiedzi – oświadczył.

Źródło: Wikipedia-CC-BY-2.0 / International Journalism Festival Roberto Saviano

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje