tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Rezolucja w sprawie Jerozolimy. Trump groził, Polska wstrzymała się od głosu

Rezolucja w sprawie Jerozolimy. Trump groził, Polska wstrzymała się od głosu
Foto: PAP/EPA/JUSTIN LANE Rezolucja została przegłosowana

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w czwartek uchwałę żądającą odwołania decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie oficjalnego uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

Rezolucja wyraża "głębokie ubolewanie" z powodu "najnowszych decyzji, dotyczących statusu Jerozolimy". Chodzi tu o niedawną decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o oficjalnym uznaniu tego miasta za stolicę Izraela.

Dokument zaznacza, że ostateczny status Jerozolimy musi zostać wynegocjowany zgodnie z odpowiednimi wcześniejszymi rezolucjami ONZ.

Rezolucje Zgromadzenia Ogólnego nie mają wiążącej mocy prawnej.

Polska wstrzymała się od głosu

Spośród 193 państw członkowskich ONZ za rezolucją głosowało 128, dziewięć było przeciw, 35 wstrzymało się od głosu, a pozostałe 21 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Polska była jednym z państw, które wstrzymały się od głosu. Z państw UE taką samą decyzję podjęły również: Chorwacja, Czechy, Łotwa, Rumunia i Węgry.

Izrael "odrzuca", Palestyna mówi o "zwycięstwie"

Izrael zadeklarował, że odrzuca czwartkową uchwałę Zgromadzenia Ogólnego.

"Izrael odrzuca decyzję ONZ i jednocześnie satysfakcjonuje go duża liczba państw, które nie głosowały za nią. Izrael dziękuje prezydentowi Trumpowi za jego jednoznaczne stanowisko w sprawie Jerozolimy i dziękuje krajom, które głosowały razem z Izraelem, razem z prawdą" - głosi oświadczenie biura premiera Izraela Benjamina Netanjahu.

Z kolei Palestyna ucieszyła się z wyników głosowania.

- Głosowanie było zwycięstwem dla Palestyny. Będziemy kontynuować nasze wysiłki w ONZ i na wszystkich forach międzynarodowych dla położenia kresu tej (izraelskiej - red.) okupacji i utworzenia naszego palestyńskiego państwa ze Wschodnią Jerozolimą jako stolicą - powiedział rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, Nabil Abu Rudeina.

Trump groził

Prezydent Donald Trump zagroził w środę odcięciem pomocy finansowej krajom, które zagłosują za projektem rezolucji. - Biorą setki milionów dolarów, a nawet miliardy dolarów, a potem głosują przeciwko nam. Cóż, obserwujemy te głosy. Niech zagłosują przeciwko nam. Mnóstwo zaoszczędzimy. Nie przejmujemy się - powiedział Trump dziennikarzom w Białym Domu.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zapowiedziała, że Waszyngton odnotuje, jak poszczególne kraje będą głosować w czwartek na forum Zgromadzenia Ogólnego nad niewiążącą rezolucją krytykującą decyzję Trumpa w sprawie uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

Haley powiadomiła o tym na Twitterze. "Zawsze prosi się nas, byśmy robili więcej i dawali więcej" - napisała. "Więc, kiedy podejmujemy decyzję, z woli narodu amerykańskiego, w sprawie tego, gdzie zlokalizować NASZĄ ambasadę, nie oczekujemy, że ci, którym pomagamy, będą wybierać nas za cel (ataku)" - podkreśliła.

Chodzi o "krytykowanie naszego wyboru" - uznała Haley i ostrzegła, że USA "odnotują sobie" kraje, które w czwartek zagłosują za rezolucją. Dodała, że prezydent Trump "bierze do siebie" czwartkowe głosowanie.

Associated Press informowała, że w piśmie rozesłanym w środę do ponad 180 państw Haley podkreśliła między innymi, iż "prezydent będzie bardzo uważnie obserwował to głosowanie i poprosił, żebym zgłosiła te kraje, które zagłosowały przeciwko nam".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Alexanderemog
Alexanderemog

To tak jak rozkapryszone dzieciaki narzekają na rodziców ale przychodzą do nich po pieniądze. Trump ma racje. Tym co głosują przeciwko Jerozolimie nic się nie należy. On nic nie kupuje bo te kraje co biorą pieniądze od Stanów nic nie dają z zamian.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   robsik_79

   W artykule jest lista "sługusów" USA.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Piotru70
     Piotru70

     A która jest lepsza? Sługusów USA, sługusów Niemiec czy sługusów Rosji?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje