Sprzedaż broni znów rośnie. Dominuje jedno państwo

[object Object]
Amerykański sprzęt sprzedaje się najlepiejnatochannel.tv
wideo 2/5

Największe światowe firmy zbrojeniowe sprzedały w 2016 roku broń za 374,8 miliarda dolarów. Oznacza to pierwszy wzrost od pięciu lat - pisze Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Na rynku dominują Amerykanie, którzy odpowiadają za niemal 60 procent. Drugie miejsce tradycyjnie zajęła Europa Zachodnia. Kategoria, do której jest zaliczana Polska, zanotowała spadek, nie jest to jednak wina polskich firm.

SIPRI traktuje Polskę jako jeden z krajów "ustanowionych producentów", obok takich państw jak Australia, Izrael, Japonia, Singapur czy Ukraina. Osiągnięcia tej grupy spadły, ale stało się tak z winy firm japońskich. W porównaniu z poprzednim rokiem ich wyniki były gorsze o 6,4 procent.

Jedyne polskie przedsiębiorstwo kwalifikujące się do listy stu największych eksporterów uzbrojenia to Polska Grupa Zbrojeniowa, która znalazła się na 75. pozycji. W 2015 roku była na 62. miejscu. Taki spadek to efekt szybszego wzrostu innych firm, ponieważ eksport samej PGZ nieznacznie wzrósł.

Dominacja sprzętu zachodniego

Struktura całej listy nie jest zaskoczeniem. Tradycyjnie dominują na niej Amerykanie. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć firm z USA, po jednej z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii oraz jedna europejska (Airbus).

Na liście bezwzględnie dominuje szeroko pojęty Zachód. Firmy z USA i Europy Zachodniej odpowiadają za około 80 procent obrotów stu największych w całej branży.

Co więcej, ta dominacja rośnie. Wyniki amerykańskich firm w eksporcie zwiększyły się rok do roku o cztery procent. Europy Zachodniej też, ale tylko o 0,2. Choć wydaje się to niewiele, to po pięciu latach stałych spadków odwrócenie trendu jest bardzo istotne.

Rosyjskie firmy również zanotowały wzrost eksportu - o 3,8 procent. Ogólnie jednak Rosja pozostaje daleko w tyle za Zachodem. Jej firmy sprzedały uzbrojenie jedynie za 26,6 miliarda dolarów, co stanowi około 7,1 procent całego światowego handlu w tej kategorii. SIPRI dodaje, że tempo wzrostu sprzedaży, które notowali w ostatnich latach Rosjanie, wyraźnie spadło w 2016 roku.

Do listy stu największych firm eksportujących uzbrojenie zaliczają się jeszcze nieliczni przedstawiciele innych regionów. Głównie Dalekiej Azji, czyli Korei Południowej (które firmy notują gwałtowny wzrost) i Japonii. Dodatkowo pojedyncze firmy izraelskie, tureckie, brazylijskie czy polski samotnik - PGZ. Wszystkie razem odpowiadają jednak za jedynie kilkanaście procent światowego handlu uzbrojeniem.

Autor: mk//kg / Źródło: SIPRI

Źródło zdjęcia głównego: USAF