Nowotwór, który rozwija się po cichu. "Ta technologia mogłaby ocalić tysiące pacjentów"


Kolonoskopii obawia się wiele osób, ale to bardzo ważne badanie, ponieważ nowotwór jelita grubego nie daje objawów. Lekarze zachęcają do wykonywania badań, a brytyjscy naukowcy pracują nad jego udoskonaleniem. Ma w tym pomóc sztuczna inteligencja. - Ta technologia mogłaby potencjalnie ocalić tysiące pacjentów - oceniają uczeni. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Badanie jelita grubego trwa mniej więcej 20 minut i daje duże szanse wykrycia raka w jelicie grubym, a także jego przedrakowej postaci, czyli tak zwanego polipa.

"Ta technologia mogłaby ocalić tysiące pacjentów"

Brytyjscy lekarze w porozumieniu z inżynierami tworzą własne algorytmy - tak zwaną sztuczną inteligencję, który miałby udoskonalić kolonoskopię.

- Lekarze nie zauważają co piątego polipa podczas kolonoskopii, a jest to druga przyczyna śmierci z powodu nowotworów w Wielkiej Brytanii. Uważamy, że ta technologia mogłaby potencjalnie ocalić tysiące pacjentów - powiedział profesor Laurence Lovat z University College London.

Lekarzom w diagnostyce ma pomagać samouczący się program, który dzięki stale powiększanej bazie obrazów polipów, jest w stanie na żywo, w czasie wykonywanej kolonoskopii podpowiadać, które tkanki są niebezpiecznie zmienione.

- Kiedy obraz z badania jest udostępniany, system analizuje obraz klatka po klatce. Przetwarza go dzięki czemuś, co nazywamy sztuczną siecią neuronową i identyfikuje miejsce występowania tych polipów - powiedział Peter Mountney, twórca technologii.

"Podstępna choroba"

W Polsce co roku na raka jelita grubego zapada ponad 11 tysięcy Polaków, z czego prawie 8 tysięcy umiera. Bezobjawowy rak wykrywany jest raz na 125 badanych.

1 na 125 przypadków rozwijającego się nowotworu jelita grubego nie daje żadnych objawów

Doktor Lucjan Wyrwicz z Warszawskiego Centrum Onkologii ostrzega, że "rak jelita jest podstępną chorobą". - Rozwija się z wiekiem, nie daje na wczesnym etapie istotnych objawów, w związku z tym pacjent nie wie o tym, że jest chory - powiedział.

Nowotwór wcześnie wykryty daje bardzo dużą szansę na wyleczenie. Dlatego lekarze zachęcają do badań przesiewowych.

Osoby, które skończyły 50 lat powinny się profilaktycznie przebadać, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Jeśli w najbliższej rodzinie były zachorowania, zbadać powinni się już 40-latkowie.

Autor: asty//now / Źródło: tvn24