tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Otrucie Siergieja Skripala

Nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Brytyjczycy mają informować o Skripalu

Nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Brytyjczycy mają informować o Skripalu
Foto: Cancillería Ecuador / Wikipedia CC BY SA 2.0 Rada Bezpieczeństwa ONZ ma usłyszeć informacje o Skripalu (materiał wideo o śledztwie)

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Mają na nim zostać zaprezentowane informacje o najnowszych ustaleniach w ramach śledztwa w sprawie ataku na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Niedługo po brytyjskim wniosku miała zapaść zgoda na zwołanie posiedzenia. Agencja Reutera podaje taką informację, powołując się na dyplomatów brytyjskich i Narodów Zjednoczonych.

Posiedzenie ma się odbyć o godzinie 20 czasu polskiego.

Kryzys na linii Londyn - Moskwa

Brytyjska premier Theresa May w poniedziałek oceniła jako wysoce prawdopodobne, że za atak na Skripala i jego córkę Julię z użyciem środka paralityczno-drgawkowego o nazwie Nowiczok odpowiada Rosja.

Rosja, stały członek RB ONZ, odrzuca takie oskarżenia.

Brytyjska premier dała Rosji czas do północy we wtorek na złożenie wyjaśnień w tej sprawie, jednak Rosjanie zdecydowanie odrzucili ultimatum.

W środę zapowiedziała m.in. wydalenie w ciągu tygodnia 23 rosyjskich dyplomatów.

Atak bronią chemiczną

Skripal, były pułkownik GRU, został w 2006 roku skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do postawionych mu zarzutów.

W 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury. Tam też został otruty przy pomocy rosyjskiej broni chemicznej o nazwie Nowiczok. Jest w stanie krytycznym, podobnie jak jego córka. W ciężkim, ale stabilnym stanie, jest jeszcze dodatkowo policjant.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Otrucie Siergieja Skripala

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje