Putin znów ostro o Ukrainie: nie zostawimy Rosjan na pastwę nacjonalistów

Aktualizacja:

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w wywiadzie, który stanowi fragment filmu dokumentalnego, że nie zostawi Rosjan mieszkających na wschodniej Ukrainie na pastwę nacjonalistów. Oświadczył też, że Moskwa będzie rozwijać rosyjski arsenał nuklearny.

- Wychodzimy tylko z jednego założenia, że nie możemy oddać na pożarcie nacjonalistom ludzi, którzy mieszkają na południowym wschodzie kraju. I nie tylko Rosjan, ale i ludności rosyjskojęzycznej, zorientowanej na Rosję - powiedział Putin o sytuacji na Ukrainie.

Ukraina? "Piękny kraj"

O Ukrainie mówił też, że "nikt nie chce jej mieć na utrzymaniu". Według jego słów Zachód nie wierzy w zdolność kredytową Ukrainy i w stabilizację jej gospodarki. - Po co poparli przewrót państwowy... Zdaje się, że wielu naszych partnerów widzi, że popełnili błąd, tylko nikt nie chce się do tego przyznać - oświadczył. Według jego słów organizatorzy "przewrotu" w 2014 roku wykorzystali niezadowolenie społeczeństwa, po czym Ukraina została "oddana pod zarząd zewnętrzny", a "władza pozostała w rękach oligarchów".

- A co Ukraina dostała w zamian? Być może dadzą jej prawo do bezwizowego wjazdu do UE. (...) Jednak to nie jest prawo do pracy, to nie wiza pracownicza - mówił Putin. W wywiadzie określił też Ukrainę jako "piękny kraj, z takim nadzwyczajnym narodem jak Ukraińcy".

Dokument "Miroporiadok" ("Porządek światowy") powstał na podstawie kilku wywiadów z Putinem, ale w filmie pojawili się też inni rozmówcy, między innymi twórca portalu WikiLeaks Julian Assange, amerykański reżyser Oliver Stone, były szef MFW Dominique Strauss-Kahn, były prezydent Pakistanu Pervez Musharraf. Głównymi motywami filmu jest krytyka polityki międzynarodowej USA i konflikty światowe ostatnich dziesięcioleci - od wojen w byłej Jugosławii do konfliktu w Syrii.

Putin: Zachód boi się nowego ZSRR

Putin w programie wyraził m.in. opinię, że Zachód obawia się odbudowania ZSRR i dlatego usiłuje nie dopuścić do integracji na obszarze poradzieckim nawet w sferze gospodarki. - Jestem przekonany, że stanowisko naszych partnerów zachodnich - europejskich i amerykańskich - jest związane nie z obroną interesów Ukrainy, a z próbą przeszkodzenia w odbudowaniu Związku Radzieckiego. I nikt nie chce nam uwierzyć w to, że nie stawiamy sobie za cel odbudowy Związku Radzieckiego - zapewnił.

Prezydent ocenił też, że dzięki integracji gospodarczej Rosja i Ukraina stałyby się bardziej konkurencyjne w gospodarce światowej. - Myślę, że głównym zadaniem (Zachodu w kwestii Ukrainy) jest niedopuszczenie do takiego połączenia wysiłków - zauważył.

O krajach Europy Wschodniej Putin powiedział, że "z ogromną podejrzliwością odnosiły się do ZSRR i przełożyły to na Rosję". Według jego słów "w wielu krajach Europy Wschodniej antyrosyjska propaganda i polityka stały się czynnikiem wewnętrznej walki politycznej".

Będziemy doskonalić broń atomową

Oznajmił, że Rosja będzie nadal ulepszać swój arsenał nuklearny jako czynnik powstrzymywania. Zapewnił jednak, że nie będzie to wielkim straszakiem atomowym. - Jako czynnik powstrzymywania Rosja będzie jako jedno wiodących mocarstw jądrowych doskonalić tę broń. (...) Nigdy nie wymachiwaliśmy i nie będziemy wymachiwać jądrową pałką, ale w naszej doktrynie wojennej zajmuje ona należne jej miejsce - cytuje słowa Putina agencja TASS.

Pytany o możliwość wybuchu wojny światowej Putin powiedział, że ma nadzieję, iż do tego nie dojdzie, ponieważ byłaby to "katastrofa na skalę planety". - Chce się mieć nadzieję, że nie znajdzie się dzisiaj na Ziemi taki szalony człowiek, który zdecydowałby się na użycie broni nuklearnej - zaznaczył.

Putin powiedział też, że "problemem Europy jest to, że nie prowadzi niezależnej polityki zagranicznej". Jego zdaniem kraje europejskie oddały część swej suwerenności "nie tyle NATO", ile Ameryce, która jest liderem Sojuszu.

Rosyjski prezydent posłużył się przykładem wojny w Iraku, na którą Ameryka wysłała żołnierzy, mimo sprzeciwów Niemiec i Francji.

Prezydent Rosji przedstawił też w wywiadzie stanowisko Moskwy w konflikcie syryjskim. Odnosząc się do rządu prezydenta Baszara el-Asada, powiedział: - Łatwo jest zadeklarować, że rząd jakiegoś kraju jest nielegalny", ale - zapytał Putin - jakie są kryteria legalności, kto je ustanawia i kto o tym decyduje?

Szef państwa zapewnił, że polityka Rosji nie opiera się na doraźnych emocjach. - Emocji nie można uniknąć, jednak nie powinny one wpływać na jakość podejmowanych działań (...). Każda decyzja powinna być kontrolowana zarówno w stosunku do dnia dzisiejszego, jak i przynieść pozytywny rezultat w średniej i dalszej perspektywie - mówił Putin.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: