Przed śmiercią zasadziła 30 mln drzew

 
Noblistka zmarła w wieku 71 latDemosh cc/by-sa

Kenijska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 roku, i działaczka ekologiczna walcząca z dewastacją lasów afrykańskich Wangari Maathai zmarła w szpitalu w Nairobi, gdzie leczyła się na raka - podała w poniedziałek jej organizacja Ruch Zielonego Pasa.

71-letnia Maathai zasłynęła jako inicjatorka "Ruchu Zielonego Pasa". Dzięki niej zasadzono w Afryce ponad 30 mln drzew. Działała także w obronie praw kobiet i wolności obywatelskich. Zasiadała w kenijskim parlamencie, oraz przez krótki czas była ministrem w rządzie tego kraju.

"Z wielkim smutkiem Ruch Zielonego Pasa informuje o odejściu swojej założycielki i przewodniczącej, prof. Wangari Muta Maathai, zmarłej po długiej chorobie, z którą dzielnie walczyła" - podała organizacja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej, dalej informując: "Prof. Maathai zmarła 26 września 2011 roku w Nairobi. Byli przy niej jej rodzina i bliscy".

Upór aktywistki

Wangari Maathai, która była również wykładowczynią weterynarii, zyskała międzynarodową sławę dzięki kampanii przeciwko rządowym planom wycinania kenijskich lasów pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych. Wielokrotnie aresztowana i szkalowana w lokalnych mediach, w 2008 roku była także ofiarą ataku gazem łzawiącym, gdy sprzeciwiała się powiększaniu ilości ministrów w kenijskim rządzie.

Była pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 r.

Program Anity Werner "Dama Pik" o Wangari Matthai

Program "Dama Pik" o kenijskiej noblistce
Program "Dama Pik" o kenijskiej noblistceTVN24

Źródło: paperpk.com, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Demosh cc/by-sa