tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prozac nie działa

Prozac nie działa
Foto: ENEX | Video: ENEX Naukowcy twierdzą, że prozac nie działa

Prozac, najlepiej sprzedający się środek przeciw depresji, nie ma żadnego wpływu na organizm. Tak twierdzą naukowcy, którzy przeanalizowali najnowsze wyniki badań tego leku. Prozac zażywa blisko 40 milionów osób na całym świecie.

Badanie sprawdzało jaki efekt działania na pacjentach będzie miało podanie Prozacu w porównaniu do tych, którzy zażywali placebo, czyli pigułki z cukrem. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że pacjenci odczuwali wyraźną poprawę - bez względu na to, czy zażyli placebo czy Prozac. Różnica na korzyść leku pojawiała się jedynie u naprawdę dotkniętych depresją. Jednak prof. Irving Kirsch z departamentu psychologii Uniwersytetu w Hull i inni naukowcy tłumaczą, że także w tym przypadku działał jedynie efekt placebo, a nie sam lek.

- Biorąc pod uwagę wyniki, przepisywanie antydepresantów wydaje się bezsensowne. Nawet w przypadku pacjentów z najcięższą depresją, najpierw należy stosować inne metody leczenia - mówi prof. Kirsh.

Prozac i inne

Podobnie rzecz się ma z innymi lekami z tej grupy. Paroxetyna (Seroxat), venlafaxyna (Effexor) i nefazodon (Serzone) dały podobny efekt działania co Prozac. - Biorąc pod uwagę wszelkie dane można uznać, że antydepresanty nowej generacji nie spełniają kryteriów, którymi objęte są leki dopuszczone do powszechnego stosowania - tłumaczą naukowcy. Dotyczy to jeszcze dwóch leków, jednak naukowcy nie dysponowali w ich przypadku pełnymi danymi, więc wstrzymali się z opinią.

Trochę historii

Specyfik, który został odkryty na początku lat 70. przez firmę Eli Lilly, w aptekach pojawił się dopiero pod koniec lat 80. Szybko jednak zyskał zwolenników. Firma zarobiła na sprzedaży tego leku dziesiątki miliardów dolarów.

Specyfik miał skutecznie wyciągać ludzi z psychicznego "dołka" i nie wywoływać negatywnych skutków ubocznych, tak jak inne tego typu leki. Prozac w ciągu 20 lat zyskał sobie miano leku doskonałego na zaburzenia depresyjne.

Firma Eli Lilly, w związku z pojawiającymi się ostatnio informacjami o jego nieskuteczności, w specjalnym oświadczeniu podała, że "wyczerpujące badania i doświadczenia medyczne dowodzą, że specyfik jest jednak skutecznym antydepresantem".

flx/mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje