tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Protesty w stolicy Madagaskaru. Pierwsze ofiary starć z policją

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilkanaście zostało rannych w starciach z policją, do których doszło podczas protestu przeciw nowym przepisom wyborczym w stolicy Madagaskaru, Antananarywie - podały źródła medyczne. Według opozycji zginęło czterech uczestników demonstracji.

Dyrektor lokalnego szpitala poinformował, że do placówki trafiło 17 rannych. - Przywieziono jednego człowieka, ale nie mogliśmy nic dla niego zrobić -  dodał. Nie podał jednak charakteru obrażeń, jakich doznali protestujący.

Premier Madagaskaru, Olivier Mahafaly zapowiedział, że zostanie przeprowadzone w tej sprawie śledztwo, a winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Dodał, że rząd jest gotowy rozpocząć rozmowy na temat nowych przepisów wyborczych.

- Dialog, którego celem jest osiągnięcie konsensusu, umożliwi nam znalezienie trwałych rozwiązań - oświadczył polityk w radiu państwowym. - Rząd jest gotowy do dialogu, aby ten konsensus znaleźć - zapewnił.

Zamieszki w stolicy Madagaskaru

Początkowo policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić tłum, ale gdy protestujący zaczęli rzucać kamieniami, siły bezpieczeństwa otworzyły ogień.

Władze nie zezwoliły na sobotnią manifestację, ale opozycja nalegała na zorganizowanie protestu przeciw modyfikowaniu prawa wyborczego na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Według deputowanych opozycji, nowe przepisy faworyzują obóz władzy, a rząd prezydenta Hery’ego Rajaonarimampianiny stara się uciszyć wszelkie głosy protestu.

Wybrany w roku 2013 Rajaonarimampianina nie ogłosił jeszcze, czy ma zamiar ubiegać się o kolejny mandat. Jak podaje AFP, objęcie urzędu przez obecnego prezydenta położyło kres powtarzającym się kryzysom politycznym w państwie.

 

Antananarywa - stolica Madagaskaru

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje