tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kłopoty gospodarcze Rosji

Litwa z ustawą Magnitskiego

Litwa z ustawą Magnitskiego
Foto: wikipedia.org (GNU) | Video: Reuters Archive Nagranie archiwalne: pogrzeb rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podpisała w poniedziałek tak zwaną ustawę Magnitskiego. Akt prawny umożliwia od przyszłego roku wydanie zakazu wjazdu na terytorium kraju obcokrajowcom podejrzanym o korupcję, przestępstwa finansowe i łamanie praw człowieka.

Prezydent Dalia Grybauskaite w komunikacie prasowym zaznaczyła, że "przyjmując tę ustawę, Litwa wspólnie ze społecznością międzynarodową zdecydowanie opowiada się przeciwko pogwałcaniu praw człowieka, legalizacji brudnych pieniędzy i znieważaniu prawa".

"Ci, którzy naruszają powszechnie uznawane prawa człowieka i wolności, powinni wiedzieć, że nie są pożądani w krajach demokratycznych" - napisała prezydent Litwy.

Przyjęta rezolucja

Litwa jest piątym krajem po USA, Estonii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, która przyjęła taką ustawę, nawiązującą do Siergieja Magnitskiego, rosyjskiego prawnika, który badał machinacje finansowe i zmarł w moskiewskim więzieniu.

W ubiegły czwartek litewski parlament uchwalił też rezolucję w sprawie wciągnięcia na tak zwaną listę Magnitskiego nazwisk niepożądanych w kraju 44 osób bezpośrednio związanych ze śmiercią Magnitskiego i osób podejrzanych o korupcję z krajów trzecich.

Na liście, którą ostatecznie ma zatwierdzić litewski rząd, są głównie nazwiska rosyjskich urzędników, m.in. szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandra Bastrykina i Olega Łogunowa, który kierował śledztwem w sprawie Magnitskiego.

Ustawa, uchwalona przez Kongres

Magnitski badał dokonaną przez rosyjską grupę przestępczą kradzież pieniędzy funduszu hedgingowego Hermitage Capital. Fundusz ten był rosyjską inwestycją brytyjskiego biznesmena Billa Browdera.

Magnitski tropił korupcję stojącą za wrogim przejęciem interesów Browdera w Rosji. Prawnika aresztowano, gdy podczas przesłuchania wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek. W 2009 roku Magnitski zmarł w wieku 37 lat w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie. Wcześniej był przetrzymywany w innym moskiewskim więzieniu - Butyrki. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych.

W 2012 roku amerykański Kongres uchwalił tzw. ustawę Magnitskiego, na podstawie której zakazano wjazdu do USA kilkudziesięciu osobom powiązanym z zatrzymaniem, nękaniem i śmiercią Magnitskiego czy niszczeniem firmy, dla której pracował. Na podstawie ustawy zamrożono też konta takich osób w amerykańskich bankach. Potem ustawę rozszerzono na wszystkich obcokrajowców obwinianych o korupcję i łamanie praw człowieka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kłopoty gospodarcze Rosji

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Roman2fnp
Roman2fnp

TO POLSKA ZAPEWNE BĘDZIE NA CZARNEJ LIŚCIE !
BRAWO!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje