tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Rowhani: wypowiedzi prezydenta USA są sprzeczne ze stanowiskiem innych państw

Porozumienie nuklearne Teheranu z mocarstwami światowymi nie może zostać renegocjowane - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani. Przywódca mówił o tym po powrocie z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump skrytykował porozumienie.

Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a tak zwaną grupą 5+1 (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego. Przewiduje, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

Jednostronna transakcja?

W swym pierwszym wystąpieniu na forum ONZ prezydent Trump nazwał we wtorek to porozumienie jedną z najgorszych i najbardziej jednostronnych transakcji, do jakich kiedykolwiek przystąpiły Stany Zjednoczone. Uznał, że kwestia umowy nie jest jeszcze zamknięta.

Prezydent Iranu, który w czwartek wrócił z Nowego Jorku, oświadczył, że wypowiedzi prezydenta USA przeciwko porozumieniu pozostają w sprzeczności ze stanowiskiem innych państw w tej sprawie.

- On (Trump) powiedział, że umowa jest zła, a wszystkie państwa nazywają ją dobrą - podkreślił Rowhani po powrocie. Dodał, że porozumienie nie może być renegocjowane.

Zdaniem Rowhaniego oskarżenia Trumpa, który we wtorek nazwał Iran morderczym reżimem i zarzucił temu państwu destabilizujące zachowanie, są bezpodstawne. - To były bezpodstawne, nieuzasadnione oskarżenia niegodne ONZ i osoby, która uważa się za prezydenta państwa - oświadczył Rowhani.

Perspektywa renegocjowania umowy

Trumpa skrytykował w czwartek również duchowy i polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. - Ta wypowiedź nie była znakiem siły, lecz raczej złości, frustracji i głupoty - powiedział Chamenei.

Chociaż Trumpowi nie podoba się porozumienie nuklearne z Iranem, jego wystąpienie w ONZ we wtorek nie oznacza, ze Waszyngton chce się wycofać z umowy - oświadczyła w środę cytowana przez Reutersa ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley.

Agencja zaznacza, że perspektywa renegocjowania przez Waszyngton umowy z Iranem martwi niektórych sojuszników USA, którzy pomogli wynegocjować układ, zwłaszcza w sytuacji, gdy świat zmaga się z kolejną kryzysową sytuacją - rozwijaniem przez Koreę Północną zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje