tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Prezydent Czech nie ustępuje: nie chcemy przyjmować migrantów

Czeski prezydent Milosz Zeman odrzucił przyjmowanie migrantów, nawet za cenę ograniczenia środków finansowych z Unii Europejskiej. Oświadczył, że wątpi w asymilację kulturową muzułmanów w Europie i przekonywał, że pomagać trzeba w krajach pochodzenia migrantów.

Podczas wtorkowego spotkania Milosza Zemana z niemieckim prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem na Zamku w Pradze rozmówcy odmiennie ocenili europejską politykę migracyjną.

- Mocno wątpię w zgodność ich kultury, mam tutaj na myśli migrantów muzułmańskich, z kulturą europejską – cytuje prezydenta Milosza Zemana czeska agencja CTK.

Prezydent odrzucił także zarzut, że w czasie kryzysu migracyjnego Praga zachowuje się niesolidarnie z innymi europejskimi krajami.

Pomoc rozwojowa

Czeski prezydent wskazał na pomoc rozwojową, której jego kraj udziela w krajach, skąd pochodzą uchodźcy. Jego zdaniem także Unia Europejska powinna pomagać w tamtych krajach.

- Powiedziałem prezydentowi Steinmeierowi, że mogę sobie wyobrazić bardzo efektywną pomoc państw europejskich w krajach pochodzenia migrantów, niezależnie od tego, czy chodzi o elektryczność, wodę, szkoły, szpitale czy też inne dziedziny – mówił czeski prezydent po spotkaniu z prezydentem Niemiec.

Niemiecki prezydent zgodził się, że taka pomoc jest niezbędna.

- Także w Niemczech mówię, że musimy dać ludziom powód, dla którego będą chcieli zostać w kraju, z którego pochodzą – powiedział Frank-Walter Steinmeier. Zaapelował też, by razem ze wzrostem gospodarczym mieć na uwadze zapewnienie reguł państwa prawa tam, skąd pochodzą migranci.

Jednocześnie niemiecki polityk opowiedział się za pełnym respektowaniem wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Nie można szanować tylko tych postanowień, które są dla nas wygodne – mówił w Pradze prezydent Steinmeier.

6 września Trybunał odrzucił skargi Węgier i Słowacji na mechanizm relokacji uchodźców i potwierdził obowiązywanie programu, zgodnie z którym poszczególne kraje Unii miałyby przyjąć 120 tysięcy osób.

Pierwsza podróż do Czech

Podczas czesko-niemieckich rozmów w Pradze nie było także zgody co przyszłości sankcji nałożonych na Rosję. Zeman apelował o ich zniesienie a zdaniem Steinmeiera od sankcji będzie można odejść, jeżeli dojdzie do postępu w procesie pokojowym na Ukrainie.

Wizyta niemieckiego prezydenta w Pradze trwała pół dnia i była pierwszą podróżą do Czech po objęciu urzędu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
zenon_z_alei

Prezydent Zeman najwyraźniej wyżej sobie ceni obecność we własnym kraju kultury własnego kraju niż kultury świata islamu.

Dobrze, że mówi o tym otwartym tekstem przy okazji spotkań z wpływowymi ludźmi z pozostałych krajów Europy. Krajów, w których - dla zdławienia wszelkiego sprzeciwu - tego rodzaju opinie określane są rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje