tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Brukselski szczyt NATO

Premier Włoch: nie zwiększymy wydatków na rzecz NATO

zobacz więcej wideo »
Premier Włoch: nie zwiększymy wydatków na rzecz NATO
 • Ruszył szczyt NATO w BrukseliRuszył szczyt NATO w Brukseli
 • Polska gotowa zwiększyć aktywność w ramach koalicji antyterrorystycznej. "Trzeba czynić wszystko, aby zapobiegać"Polska gotowa zwiększyć aktywność w ramach koalicji antyterrorystycznej. "Trzeba...
 • "Są w ojczyźnie rachunki krzywd…" Duda o "nowym rozdziale w relacjach polsko-francuskich""Są w ojczyźnie rachunki krzywd…" Duda o "nowym rozdziale w relacjach...
 • "Uzyskaliśmy to, co chcieliśmy". Macierewicz po szczycie NATO w Brukseli"Uzyskaliśmy to, co chcieliśmy". Macierewicz po szczycie NATO w Brukseli
 • "Trump powiedział, że do Polski przyjedzie". Duda po szczycie NATO"Trump powiedział, że do Polski przyjedzie". Duda po szczycie NATO
 • Polskę na szczycie NATO reprezentuje prezydent Andrzej Duda Polskę na szczycie NATO reprezentuje prezydent Andrzej Duda
Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET | Video: Reuters TV Giuseppe Conte wziął udział w szczycie NATO

Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w czwartek po szczycie NATO w Brukseli, że jego kraj nie przewiduje zwiększenia wydatków na rzecz Sojuszu. - Odziedziczyliśmy zobowiązania, których nie zmieniliśmy - wyjaśnił dziennikarzom.

- Nie będzie żadnych dodatkowych wydatków - powiedział Conte na konferencji prasowej, odnosząc się do apelu prezydenta USA Donalda Trumpa do państw członkowskich NATO o ich podniesienie.

Szef rządu zaznaczył następnie, że wkład Włoch ma nie tylko aspekt finansowy, ale także polega na udziale w operacjach i misjach.

- Włochy uczestniczą w strategicznych misjach, których wartość zamierzamy podnieść - dodał Giuseppe Conte. Wyraził opinię, że udział w misjach należy uznać nie tylko za bezpośrednie wydatki, ale musi również zostać uznany za "wartość dodatkową z finansowego punktu widzenia".

Jak informuje agencja Reutera, Włochy wydają około 1 procenta PKB na wojsko.

"Problem podniesiony przez Trumpa istnieje"

Conte, odnosząc się do poruszonej przez amerykańskiego przywódcę kwestii rozłożenia obciążeń finansowych, stwierdził: - Problem podniesiony przez Trumpa istnieje.

- Kiedy USA mówią, że ich wydatki są nadmiernie obciążające w porównaniu z innymi krajami, jest to fakt. Nie możemy powiedzieć, że problem nie istnieje, również dlatego, że z biegiem czasu NATO przeszło ewolucję - podkreślił Conte.

Wyjaśnił, że nie słyszał, aby Trump groził wyjściem z NATO, o czym wcześniej informowały niektóre źródła i co zdementował też prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zdaniem włoskiego premiera wkład na rzecz Sojuszu powinien być uznawany także przez Unię Europejską. - Jeśli dokonuję inwestycji na rzecz NATO, to może należy zaksięgować to także w budżecie w ramach UE? - zapytał.

W jego opinii "otwarta" pozostaje kwestia, jak to zrobić.

Włochy nie chcą być "kopciuszkiem w NATO"

Conte zapewnił, że rząd Włoch nie zamierza wykorzystywać dobrych relacji z prezydentem Trumpem, by pełnić rolę "kopciuszka w NATO". Rzym - zaznaczył - chce rozpocząć proces refleksji nad kryteriami wkładu poszczególnych państw.

Na konferencji prasowej premier Conte ogłosił także, że przygotowuje list do przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i szefa Rady Europejskiego Donalda Tuska, by "ponaglić Unię" do realizacji ustaleń w sprawie migracji, które zapadły na ostatnim szczycie.

Ujawnił, że w liście tym znajdzie się apel o zmianę charakteru unijnej misji patrolowania Morza Śródziemnego "Sophia". Postulat ten ma związek ze stanowiskiem nowego rządu w Rzymie, który sprzeciwia się temu, by wszystkie zagraniczne statki ratujące migrantów na morzu przewoziły ich następnie wyłącznie do portów we Włoszech.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Brukselski szczyt NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje