Propozycja ze szczytu UE: kraje, które nie przyjmują migrantów, będą płacić


Rozważana jest możliwość wnoszenia wkładu finansowego przez kraje, które nie przyjmują migrantów - oświadczył premier Włoch Giuseppe Conte po środowym spotkaniu na nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Salzburgu. Jak dodał, niektóre kraje już wyraziły taką gotowość.

- Jest hipoteza, że kraje, które nie są chętne, czyli nie uczestniczą ani w przyjmowaniu uchodźców w portach, ani w relokacji, wnosić będą wkład finansowy - oświadczył premier Conte po rozmowie przy kolacji z udziałem przywódców innych państw unijnych.

"Prace trwają"

"Niektóre z tych krajów, które nie przyjmują migrantów, już wyraziły gotowość" wniesienia takiego wkładu - dodał szef włoskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami. Nie podał szczegółów.

Conte ujawnił, że na kolacji rozmawiano niemal wyłącznie o migracji. Pytany o to, jak podsumowałby przebieg rozmów stwierdził: - Prace trwają.

Poinformował też, że dopiero na koniec spotkania premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła o brexicie. Wykluczyła ona drugie referendum w tej sprawie.

"Ciężar wypracowania porozumienia spoczywa na nas wszystkich"

Według źródeł agencji Reutera, szefowa brytyjskiego rządu argumentowała podczas wieczornego wystąpienia, że unijna propozycja w sprawie granicy między Irlandią Północną a Republiką Irlandii wymuszałaby na brytyjskim rządzie wyrażenie zgody na "prawne oddzielenie" Irlandii Północnej od reszty kraju przez zezwolenie na funkcjonowanie dwóch oddzielnych reżimów celnych na terytorium Zjednoczonego Królestwa.

- Wydaje mi się, że przedstawiłam poważne i wykonalne propozycje. Oczywiście, nie zgodzimy się w każdym szczególe, ale liczę na to, że odpowiecie tym samym. Ciężar wypracowania porozumienia spoczywa na nas wszystkich - tak miała, według relacji jednego z dyplomatów, tłumaczyć May.

Jak zastrzeżono, brytyjska premier miała także w swoim wystąpieniu stanowczo wykluczyć "opóźnienie lub przedłużenie" obecnych negocjacji rozpoczętych na podstawie artykułu 50. Traktatu o Unii Europejskiej, a także - postulowane przez niektórych polityków oraz związki zawodowe - drugie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: