Premier Tajlandii usunięta przez Trybunał Konstytucyjny. Opozycja w euforii


Minister handlu Tajlandii Niwattumrong Boonsongpaisan zastąpił w środę na stanowisku szefa rządu Yingluck Shinawatrę, usuniętą wcześniej tego dnia z urzędu przez Trybunał Konstytucyjny za naruszenie ustawy zasadniczej w związku z nadużyciem władzy - podał rząd w Bangkoku. Wyrok Trybunału wybuchem radości przywitała opozycja. Zmiana premiera nie oznacza jednak końca kryzysu, który trwa od jesieni 2013.

Tajlandzki Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że premier Yingluck Shinawatra jest winna naruszenia konstytucji i powinna podać się do dymisji. Szefowa rządu, przeciw której od listopada 2013 roku trwają w kraju protesty, oskarżana jest o nadużycie władzy.

"Nadużyła stanowiska"

Premier "Yingluck nie może dłużej sprawować urzędu" - oświadczył sędzia, który odczytał orzeczenie trybunału. - Sędziowie jednomyślnie orzekli, że Yingluck nadużyła swego stanowiska - dodał. Jego wystąpienie było transmitowane w tajlandzkiej telewizji.

Oskarżenie o nadużycia dotyczyło przeniesienia, po dojściu do władzy Yingluck w 2011 roku, szefa rady bezpieczeństwa narodowego Thawila Pliensri na inne stanowisko. Posunięcie to miało być korzystne dla jej ugrupowania, Partii dla Tajów, i - według trybunału - sprzeczne z konstytucją.

Trybunał uznał również za współwinnych kilku ministrów, nie precyzując jednak, o kogo dokładnie chodzi. We wtorek szefowa rządu zapewniała, że jest niewinna. Oświadczyła, że nie złamała prawa i nie kierowała się żadnymi korzyściami, dokonując zmian personalnych.

Tajlandia w kryzysie

Skargę do trybunału wniosła grupa opozycyjnych senatorów, którzy już w lutym odnieśli wstępne zwycięstwo, gdy sąd orzekł przywrócenie Thawila Pliensri na dawne stanowisko. Thawil, mianowany jeszcze przez poprzednią administrację, uchodzi za otwartego krytyka rządu Yingluck. Środowa decyzja trybunału - jak zauważa AFP - otwiera nowy rozdział niepewności politycznej w Tajlandii, gdzie od grudnia 2013 roku nie ma parlamentu. W lutym opozycja zbojkotowała wybory, które potem anulowano; największe szanse na zwycięstwo dawano wtedy Partii dla Tajów. W zeszłym tygodniu rząd i Komisja Wyborcza zaproponowali datę przeprowadzenia wyborów parlamentarnych na 20 lipca, ale nie została ona zaakceptowana przez opozycję. Yingluck Shinawatra jest postrzegana jako reprezentantka interesów przebywającego poza krajem brata Thaksina Shinawatry, który za jej pośrednictwem wywiera wpływ na politykę rządu. Były premier został zaocznie skazany w 2008 roku na więzienie za korupcję.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: