tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Drugie referendum w sprawie brexitu byłoby "poważną zdradą demokracji"

Drugie referendum w sprawie brexitu byłoby "poważną zdradą demokracji"
Foto: Jeff J Mitchell/Getty Images Czarne scenariusze dotyczące Brexitu. "Fakty o Świecie" z 23 sierpnia

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła w opublikowanym w niedzielę komentarzu dla dziennika "Telegraph" przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak argumentowała, byłoby to "poważną zdradą naszej demokracji".

Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła, że "nie ustąpi wobec tych, którzy chcą na nowo otworzyć całą kwestię" wyjścia z Unii Europejskiej. Podkreśliła, że powtórne głosowanie byłoby naruszeniem zaufania wyborców, którzy wzięli udział w referendum w czerwcu 2016 roku i zdecydowali o wyjściu z UE.

Chce "dobrego porozumienia"

Theresa May przedstawiła swoje stanowisko tuż przed wtorkowym wznowieniem obrad brytyjskiego parlamentu po wakacyjnej przerwie. Media spekulowały w ostatnich tygodniach, że grupa eurosceptycznych posłów, w której są między innymi były minister do spraw brexitu David Davis i były szef dyplomacji Boris Johnson, przygotowuje w tajemnicy alternatywne propozycje na dalsze negocjacje z Unią Europejską na wypadek załamania się obecnych rozmów.

"Chcemy wyjścia [z UE - przyp. red.] na podstawie dobrego porozumienia i jesteśmy pewni, że rząd może je osiągnąć. Oczywiście jednak potrzebne będzie jeszcze bardzo wiele negocjacji. Zatem tylko odpowiedzialnym było to, że spędziliśmy czas tego lata, przygotowując się na scenariusz z brakiem porozumienia, tak jak robiła to również Unia Europejska" - napisała May.

"Jak powiedział szef Światowej Organizacji Handlu, wyjście bez porozumienia nie byłoby końcem świata, ale nie byłoby też przechadzką po parku. W niektórych sektorach pojawiłyby się prawdziwe wyzwania zarówno dla Zjednoczonego Królestwa, jak i dla Unii Europejskiej. Ale pokonalibyśmy to i kroczylibyśmy dalej ku rozkwitowi. Dlatego będziemy gotowi na wyjście bez porozumienia, jeśli zaistnieje taka potrzeba. I w sprawie propozycji z Chequers nie dam się zmusić do zaakceptowania takich kompromisów, które nie byłyby w naszym narodowym interesie" - dodała premier.

Na początku lipca brytyjski rząd przedstawił tak zwany plan z Chequers precyzujący stanowisko Londynu w poszczególnych kwestiach negocjowanych z UE. Strona unijna domaga się złagodzenia wymogów planu.

Droga do Brexitu

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Oglądaj
Drugie referendum ws. Brexitu? "To by była próba ratowania twarzy"
Wideo: Fakty o Świecie TVN24 BiS Drugie referendum ws. Brexitu? "To by była próba ratowania twarzy"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wielka Brytania ma nowego premiera

Brytyjczycy wybrali Brexit

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Scrutinizer

A pierwsze nie było droga pani, skoro wasz system takich referendów nie przewiduje?
I dlaczego referendum akceptacyjne dla warunków wyjścia miałoby być niedemokratyczne? Społeczeństwo chce zaakceptować piwo które warzycie?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje