Premier Czech o dyskusji na temat migracji: niektórzy byli dość agresywni

[object Object]
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu o migracji z przewodniczącym Komisji Europejskiej i szefem włoskiego rządu rozmawiali premierzy państw Grupy WyszehradzkiejRada Europejska
wideo 2/24

Premier Czech Andrej Babisza oznajmił po szczycie Unii Europejskiej, że nie zaakceptuje dyktatu dotyczącego tego, kto ma mieszkać lub pracować w jego kraju - podają czeskie media. - Chcemy sami o tym decydować - dodał Babisz, którego wypowiedź przytacza CTK.

Babisz ocenił dyskusję liderów krajów Unii Europejskiej na temat migracji jako "gorącą". - Niektórzy byli dosyć agresywni - powiedział premier o zamkniętej, nieformalnej debacie. Wysłannik portalu Aktualne.cz napisał jednak, że zdaniem innych uczestników szczytu temperatura dyskusji nie odbiegała od normy.

Relacjonując czwartkowe, wieczorne spotkanie unijnych przywódców reporter dziennika "Hospodarske Noviny" uznał, że "Babisz wypowiadał się pojednawczo". Premier powtórzył, że Praga przeciwna jest przyjmowaniu obowiązkowych kwot imigrantów.

"Jednocześnie powiedział, że Czechy zgodnie z duchem europejskich tradycji humanitarnych uważają, iż osoby uciekające przed poważnym zagrożeniem zasługują na pomoc" - napisał dziennikarz "HN". Zwrócił też uwagę, że podczas kampanii wyborczej przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, które wygrała partia ANO obecnego premiera, Babisz twierdził, że większość migrantów szuka jedynie lepszego życia i żadne niebezpieczeństwo im nie grozi.

"Babisz w Brukseli. Kwoty - nie"

Korespondent dziennika "Dnes" swoją relację ze szczytu UE zatytułował "Babisz w Brukseli. Kwoty - nie" i zwrócił uwagę, że kraje Grupy Wyszehradzkiej dążą do tego, by proponowane zmiany w prawie azylowym, zakładające wprowadzenie obowiązkowych kwot jedynie w sytuacjach kryzysowych, były przyjmowane przez unijnych liderów jednomyślnie. Ocenił też, że "Czechy i inne kraje Wyszehradu ze swoim oporem wobec kwot wcale jeszcze nie wygrały". Przytoczył również negatywne reakcje przywódców "starej Unii" na list przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, krytycznie oceniający wprowadzony przed dwoma laty obowiązkowy system przyjmowania uchodźców. Korespondent Czeskiej Telewizji zwrócił uwagę, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zakłada możliwość zadecydowania o zmianach w prawie azylowym przez głosowanie, a więc decyzja mogłaby zostać przyjęta kwalifikowaną większością głosów.

"Hospodarskie Noviny" dotarły do dokumentu, z którego wynika, że za taką formą decydowania o kwotach i obowiązku przyjmowania uchodźców mają opowiadać się Niemcy i Belgia.

"W takim przypadku Babisz musiałby zgromadzić wystarczającą liczbę sojuszników, aby Czechy mogły zablokować system kwotowy" - podkreślają "HN". Na budowanie takiej koalicji zwracają uwagę także inni dziennikarze komentujący szczyt w Brukseli. "W związku z brexitem zmienią się warunki głosowania w Unii Europejskiej i przede wszystkim Polska zyska na znaczeniu. Kraje starej Europy muszą znaleźć sposób na to, by nie stracić twarzy i nie rozzłościć sojusznika. Najpewniej najpierw doczekamy się zmiany terminologii. Kwoty nie będą nazywane kwotami, później będą nieobowiązujące, a na koniec zmienią się w coś innego, bardziej do przyjęcia. Tak się buduje Europę" - napisał komentator dziennika "Lidove Noviny".

Autor: MR//kg / Źródło: PAP

Raporty: