"Prawdziwa władza jest służbą. Papież musi służyć wszystkim"

Aktualizacja:

Papież Franciszek uroczystą mszą na Placu św. Piotra zainaugurował dziś swój pontyfikat. Zaczął od przejazdu odkrytym papamobile wśród tłumów. Potem odbyła się uroczysta msza święta, podczas której Franciszek wygłosił homilię. Po mszy papież przyjął liczne zagraniczne delegacje.

17:25

14:23

Zarówno w homilii, jak i w całej uroczystości odnalazłem szczególną chęć łączenia - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po mszy inaugurującej pontyfikat papieża Franciszka. Poinformował też, że w krótkiej rozmowie z papieżem zaprosił go do Polski.

13:34

Po inauguracji papież "wrzucił" na Twittera dwa tweety, które są niemal cytatami z jego wtorkowej homilii.

13:17

Franciszek minął już wszystkich zgromadzonych wiernych i w towarzystwie współpracowników zniknął w głębi bazyliki.

13:12

Papież przywitał ponad setkę delegacji oficjalnych. Teraz kieruje się do wyjścia, po drodze witając się ze zgromadzonymi w Bazylice św. Piotra niższymi rangą gośćmi.

12:16

Posłuchaj całej homilii inauguracyjnej Franciszka

12:01

Z nowym papieżem krótko przywitał się prezydent RP Bronisław Komorowski, który przewodzi polskiej delegacji na inaugurację w Watykanie.

11:38

We wnętrzu Bazyliki św. Piotra nowy papież po kolei przyjmuje oficjalne delegacje, które przybyły do Watykanu na jego inaugurację.

11:27

W drzwiach bazyliki zniknął też sam papież, idący na końcu procesji kardynałów.

11:22

Msza kończy się. Procesja kardynałów ruszyła z powrotem do wnętrza Bazyliki św. Piotra.

11:10

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi powiedział dziennikarzom, że na mszy inauguracyjnej zgromadziło się od 150 do 200 tysięcy osób.

11:06

Papież udziela komunii części wiernych zgromadzonych na mszę przed Bazyliką św. Piotra

11:01

W ojczyźnie papieża jeszcze ciemno. Wielu Argentyńczyków zgromadziło się, aby oglądać inaugurację Franciszka.

10:39

Na początku swojej homilii papież Franciszek zapewnił swego poprzednika Benedykta XVI o bliskości i złożył mu życzenia imieninowe.

- Jest to okoliczność bardzo bogata w znaczenie, gdyż jest to także dzień imienin mojego czcigodnego poprzednika. Jesteśmy blisko niego w modlitwie, pełnej miłości i wdzięczności - stwierdził Franciszek.

10:34

Papież zakończył swoją homilię. Msza na Placu św. Piotra ma potrwać jeszcze około godziny.

10:34
10:28

- Niestety w każdej epoce dziejów są "Herodowie", którzy knują plany śmierci, niszczą, oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety - powiedział papież. Następnie zaapelował: "Chciałbym prosić wszystkich tych, którzy zajmują odpowiedzialne stanowiska w dziedzinie gospodarczej, politycznej i społecznej, wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli: bądźmy opiekunami stworzenia, Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego, środowiska". - Nie pozwólmy, by znaki zniszczenia i śmierci towarzyszyły naszemu światu! - stwierdził.

10:27

Papież wezwał do troszczenia się o tych, "o których myślimy ostatnich". O najsłabszych i najmniejszych, takich jak starych, biednych i dzieci.

10:24

Franciszek: Nienawiść, zawiść i pycha bezczeszczą nasze życie. Nie bójmy się dobroci, ani czułości i tkliwości.

10:22
10:22

Franciszek: Strzeżmy Chrystusa w naszym życiu, abyśmy strzegli stworzenia i jego piękna. Tak jak pokazał nam Franciszek z Asyżu. Mamy szanować wszystkie stworzenia boże i naturę.

Nie możemy pozwolić, aby zniszczenie towarzyszyło naszemu światu.

10:09

10:05

Tylko sześciu kardynałów w imieniu całego Kolegium oddało hołd nowemu papieżowi. Ceremonia dzięki temu będzie o wiele krótsza.

09:57

Franciszek rozpoczął swoją homilię. Na wstępie podkreślił "znaczący" zbieg okoliczności, iż jego inauguracja zbiega się z dniem wspomnienia Św. Józefa "ojca kościoła powszechnego".

09:56

Pierścień Rybaka dla Franciszka miał zostać wykonany na podstawie formy przygotowanej dla Pawła VI, której nigdy nie wykorzystano.

09:47

Franciszek formalnie stał się następcą św. Piotra, po tym jak otrzymał pierścień Rybaka.

09:43

Franciszek oficjalnie otrzyma symbole papieskiej władzy. Paliusz i pierścień Rybaka.

09:39

Franciszek wyszedł z Bazyliki św. Piotra i rozpoczyna mszę.

09:35

- Pochodzimy z Argentyny i chcemy być dziś tutaj, bo papież Franciszek jest z naszego miasta. Byliśmy tak dumni, kiedy został wybrany. Jechaliśmy całą noc, żeby móc dziś być tutaj - mówi Cirigliano Valetin, 51-letni elektryk z Salerno, jeden z wielu wiernych na Placu św. Piotra.

09:31

Z wnętrza Bazyliki św. Piotra na zewnątrz zaczęła już wychodzić procesja kardynałów. Po nich na stopniach przed budynkiem pojawi się Franciszek.

09:27

W Bazylice św. Piotra oficjalnie rozpoczęły się przygotowania do mszy.

Zanim Franciszek wyjdzie na zewnątrz, otrzyma między innymi swój pierścień Rybaka, papieski pastorał i paliusz, którego używał już Benedykt XVI.

09:24

Na kolumnadzie okalającej Plac św. Piotra rozmieściły się setki dziennikarzy z całego świata. Widok na bazylikę jest bardzo cenny.

09:17

09:14

Wśród wielotysięcznych tłumów na Placu św. Piotra są 132 delegacje państw i organizacji międzynarodowych. Polskiej delegacji przewodniczy prezydent Bronisław Komorowski.

09:11

Papież zjechał już z Placu św. Piotra i przeszedł do bazyliki, gdzie przygotuje się do odprawienia mszy. Jej początek zapowiedziano na godzinę 9:30.

09:01

Objeżdżający Plac św. Piotra papież zatrzymuje się obok wiernych. Podano mu do pocałowania dziecko, które mocno płakało. Franciszek starał się je uspokoić i poklepał w policzek.

Po chwili papież w ogóle wysiadł z swojego samochodu i podszedł do usadowionego obok barierki starego mężczyzny, który wyglądał na sparaliżowanego. Również go pocałował.

08:55

08:52

Korespondentka Associated Press w Rzymie donosi, że na Placu św. Piotra pośród 130 delegacji z całego świata jest też - po raz pierwszy - patriarcha Konstantynopola. Pisaliśmy o tym...

08:51

Franciszek wjechał na Plac św. Piotra w swoim odkrytym jeepie. Papież ma jeździć pomiędzy zgromadzonymi przez pół godziny.

08:37
Na placu Św. Piotra gromadzą się tłumyReuters
08:35

Spekulacje na temat spodziewanej treści homilii Franciszka.

08:33

Katolicka Agencja Informacyjna cieszy się z pięknego poranka w Rzymie:

08:31

Inauguracja papieża to niezwykły dzień dla wszystkich mieszkańców Rzymu. Z tej okazji między innymi przejazdy metrem są darmowe.

08:26

Po wyborze na papieża argentyńskiego kardynała Jorge Maria Bergoglia, obecnie znanego jako Franciszek, pojawiły się głosy o jego niejasnych związkach argentyńską juntą.

08:21

Rozpoczynającemu się pontyfikatowi Franciszka towarzyszą wielkie oczekiwania.

Tak zapełniał się plac Św. Piotra
Tak zapełniał się plac Św. Piotra

Oczekuje się, że w mszy, podczas której papież Franciszek rozpocznie pontyfikat, udział weźmie co najmniej 200 tys. osób, choć władze Rzymu nie wykluczają, że do Wiecznego Miasta przybędzie nawet milion gości. Liczba oficjalnych delegacji państw, Kościołów, innych religii, organizacji międzynarodowych i rodzin królewskich ma przekroczyć 130.

Papież Franciszek przy grobie Świętego Piotra

Msza odbędzie się w uroczystość świętego Józefa, patrona Kościoła powszechnego. Koncelebrujący ją kardynałowie podejdą najpierw do Ołtarza Konfesji w Bazylice Świętego Piotra. Następnie papież wraz z patriarchami Kościołów wschodnich zejdzie do Grot Watykańskich, by modlić się przy grobie Świętego Piotra. Kolejny punkt ceremonii to procesja kardynałów na plac.

Paliusz - ten sam, który nosił Benedykt XVI - wręczy papieżowi protoprezbiter kardynał Godfried Danneels z Belgii. Z kolei dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Angelo Sodano nałoży Franciszkowi Pierścień Rybaka. Nowością jest fakt, że będzie on srebrny pozłacany, a nie - jak dotąd - złoty. Autorem przygotowanego dla Franciszka pierścienia jest zmarły w 2004 roku jubiler Enrico Manfrini.

Msza bez obrzędów

Sama ceremonia odbędzie się według nowych zasad obrzędów liturgicznych, zatwierdzonych przez Benedykta XVI na początku jego pontyfikatu w 2005 roku. Na mocy zmian wyraźnie oddzielono sprawowanie Eucharystii od innych obrzędów. Dlatego nałożenie paliusza i Pierścienia Rybaka nowemu papieżowi odbędzie się nie w czasie mszy, jak miało to miejsce dotychczas, ale przed jej rozpoczęciem. Powróci uroczyste homagium, czyli hołd, który papieżowi złożą wszyscy obecni kardynałowie, powtarzając gest wykonany wcześniej w Kaplicy Sykstyńskiej zaraz po wyborze. Powróci więc praktyka znana z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła I i Jana Pawła II. Podczas intronizacji Benedykta XVI homagium złożyli przedstawiciele Kolegium Kardynalskiego, biskupów, duchowieństwa, zakonów, rodzin oraz młodzieży, co było wyrazem powszechności urzędu biskupa Rzymu i jego zwierzchności nad wszystkimi stanami Kościoła.

Hymn na koniec

Dopiero po tych obrzędach rozpocznie się msza święta, w trakcie której papież Franciszek wygłosi homilię. Tradycyjnie jest ona uważana za prezentację programu pontyfikatu. Mszę zakończy odśpiewanie hymnu Te Deum. Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że w czasie wtorkowej mszy wprowadzonych zostanie kilka uproszczeń. Wszystko po to, by nie trwała ona dłużej niż dwie godziny. Przewiduje się, że cała uroczystość zakończy się około godz. 11.30.

Z prezydentem Komorowskim

Następnie w Bazylice Świętego Piotra, przed głównym ołtarzem, papież spotka się z szefami państw i rządów oraz rodzin królewskich i najważniejszych organizacji międzynarodowych. W inauguracji pontyfikatu weźmie udział 31 prezydentów, wśród nich Bronisław Komorowski, i 11 premierów. Spodziewa się, że do Watykanu przybędą w sumie 132 delegacje państw i organizacji międzynarodowych.

Autor: twis/iga/k / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: