tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Uważają, że doszło do podpalenia". Wielki pożar w Rostowie nad Donem, stan wyjątkowy

Z pożarem 25 drewnianych domów mieszkalnych w centrum Rostowa nad Donem na południu Rosji w poniedziałek walczyło w poniedziałek dwa tysiące osób - poinformował Jurij Oder z ministerstwa do spraw nadzwyczajnych. Do akcji ratownicy wykorzystali helikoptery, samoloty i statek pożarniczy.

- Nie ma ofiar śmiertelnych - przekazało ministerstwo zdrowia obwodu rostowskiego, dodając, że obrażeń doznało 36 osób. Z pobliskich budynków ewakuowano ponad 650 osób. W mieście wprowadzono stan wyjątkowy.

"Słychać było wybuchy"

Pożar objął około 10 tysięcy metrów kwadratowych osiedla, które, jak podaje radio Echo Moskwy, przez mieszkańców miasta jest nazywane slumsami.

Znajdujące się obok wielopiętrowe budynki mieszkalne nie zostały objęte ogniem, ale ich mieszkańcy wynosili z nich swoje rzeczy - relacjonowały osoby obecne na miejscu zdarzenia. Słychać było wybuchy - dodawali. W sąsiadujących budynkach odłączono gaz i prąd. 1,2 tys. osób pozbawionych zostało dostępu do energii elektrycznej.

W sprawie zdarzenia prokuratura wszczęła śledztwo.

Pożar rozpoczął się w niezamieszkanym domu - oznajmił gubernator obwodu rostowskiego Wasilij Gołubiew. Najprawdopodobniej doszło do silnego wybuchu gazu. Według innej wersji pożar był spowodowany zwarciem. Ogień szybko rozprzestrzenił się na sąsiednie domy ze względu na silny wiatr.

"Mieszkańcy uważają, że doszło do podpalenia"

Mieszkańcy osiedla uważają, że doszło do podpalenia - pisze miejscowy portal DonNews. Jak dodaje, lokatorom jakiś czas temu zaproponowano, aby opuścili swoje domy w zamian za pieniężną rekompensatę, dwukrotnie niższą od ich wartości rynkowej. Miałoby to "oczyścić" miejsce pod budowę - podkreśla portal.

Na miejscu osiedla, jak podaje organizacja Otwarta Rosja, planowano zbudować hotel dla gości turnieju finałowego Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018 roku (na pobliskim Placu Teatralnym ma być zbudowana strefa kibica). Miejscowi protestowali przeciwko budowie kompleksu. Osobom, które nie zgodziły się na sprzedaż domów, jak twierdzi organizacja, deweloper groził podpaleniem nieruchomości. Zdaniem policji wersja z podpaleniem jednak "jest mało prawdopodobna" - podaje TASS.

Koordynatorka Otwartej Rosji w obwodzie rostowskim Anastasija Szewczenko wiąże pożar z ceną gruntów, na których postawione zostało osiedle. - Teren znajduje się blisko Donu, a wszystko, co jest blisko Donu jest drogie - podkreśla. Szewczenko zauważa, że nie byłby to pierwszy taki przypadek.

Miejscowym mieszkańcom już wcześniej zalecano, aby byli przygotowani do ewakuacji ze względu na płonące od prawie tygodnia lasy w okolicach miasta. Z ogniem, który objął 50 km kwadratowych lasów walczy ponad 1000 ratowników. Później ministerstwo do spraw nadzwyczajnych poinformowało, że nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bong
Bong

No i wybudują ten hotel,rosyjskie władze nawet nad żywiołami panują!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   3
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   Od tego jest nawet w Rosji ministerstwo... do spraw nadzwyczajnych.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jawotr
     jawotr

     Wypalanie miejsca pod budowę... to tylko w Rosji możliwe.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje