Pożar w elektrowni Fukushima ugaszony

Aktualizacja:

Opanowano pożar w reaktorze numer cztery elektrowni atomowej Fukushima. To był już drugi pożar w tym bloku. Ten, który wybuchł wcześniej, udało się szybko ugasić.

01:05 Płomieni już nie widać. Pożar opanowany - podała telewizja THK.

23:28 Pożar pojawił się o godz. 5.45 lokalnego czasu (21.45 polskiego) na czwartym piętrze elektrowni - podaje japońska agencja Kyodo.

23:04 W reaktorze numer cztery elektrowni atomowej Fukushima w środę rano znowu wybuchł pożar - poinformowała Kyodo.

21:41 Policja zidentyfikowała do tej pory 3373 ofiary kataklizmu w 12 prefekturach, 6746 osób uważa się za zaginione- informuje Kyodo. Agencja wciąż podkreśla, że wiele niezidentyfikowanych dotąd ciał znaleziono na wybrzeżu. Dodaje, że dotąd ocalono około 25 tys. ludzi.

20:53 Francja przeprowadzi kontrole we wszystkich swoich elektrowniach atomowych, aby zbadać ich odporność na powodzie i wstrząsy sejsmiczne - oświadczył we wtorek premier Francois Fillon w nawiązaniu do tragedii w Japonii. W czasie wystąpienia w parlamencie premier określił jako "absurdalną" opinię, że ten wypadek powinien skutkować "potępieniem energetyki jądrowej". Zapowiedział też, że blisko 300 Francuzów przebywających w dotkniętej trzęsieniem ziemi Japonii zostanie stamtąd ewakuowanych samolotem wojskowym. Wezwał linie lotnicze Air France do pomocy w repatriacji z obszaru kataklizmu. Szef rządu poinformował w parlamencie, że do Japonii wysłany zostanie wkrótce samolot wojskowy, który zabierze do ojczystego kraju 280 Francuzów, w tym zwłaszcza dzieci. Fillon sprecyzował, że w samej aglomeracji Tokio przebywa wciąż ponad 2 tys. obywateli francuskich.

20:32 Operator japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I rozważa usunięcie paneli z reaktorów 5. i 6., by zapobiec wzrostowi ciśnienia wodoru i możliwej eksplozji - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Wcześniej MAEA stwierdziła, że to właśnie wodór doprowadził do poprzednich wybuchów w elektrowni.

Miassto Kesennuma w prefekturze Miyagi zniszczone przez tsunami
Miassto Kesennuma w prefekturze Miyagi zniszczone przez tsunamiENEX (Miassto Kesennuma w prefekturze Miyagi zniszczone przez tsunami)

19:10 Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że Europa jest gotowa pomóc Japonii, jeśli tylko Tokio o to poprosi. - Trzęsienie ziemi wystarczająco silne, by zachwiać osią Ziemi, ogromne tsunami, alarm w elektrowniach atomowych. Każda z tych rzeczy z osobna byłaby uznana za tragedię. Tysiące ludzi zginęły, a to przekształciło tragedię w katastrofę - powiedział Van Rompuy.

18:41 Japońska telewizja TBS pokazała dziś zdjęcia wnętrza elektrowni atomowej Fukushima I, uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziły Japonię.

 
Reaktory w elektrowni Fukushima 

17:40 Koncern Toshiba poinformował, że na żądanie władz w Tokio i koncernu TEPCO wysłał swoich inżynierów do uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I. Ich celem będzie poinstruowanie pracowników elektrowni, jak używać pomp w celu wstrzyknięcia wody do reaktorów. Toshiba podała też, że na miejsce wysłano już silniki niezbędne do uruchomienia pomp. Wcześniej rząd nakazał koncernowi TEPCO wstrzyknięcie wody w celu schłodzenia reaktora nr 4. i schłodzenie go, tak szybko, jak to tylko możliwe.

17:26 Szef Międzynarodowej Agencji Energii AtomowejYukiya Amano powiedział na konferencji prasowej, że istnieje możliwość, iż rdzeń reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima I uległ uszkodzeniu. - Wielkość uszkodzeń jest szacowana na mniej niż 5 procent - powiedział Amano. Zaznaczył, że sytuacja w Japonii jest niepokojąca, ale wciąż odmienna od sytuacji w Czarnobylu w 1986 roku.

17:06 Komisarz ds. energii Unii Europejskiej Guenther Oettinger powiedział, że chce by wszystkie elektrownie atomowe na terenie UE przeszły specjalne testy potwierdzające ich stabilność, a państwa członkowskie wyraziły na to zgodę. Testy miałyby zbadać zabezpieczenia na wypadek katastrof oraz aktów terroryzmu. - Jest ogólna zgoda na europejskie stress testy w ramach istniejącego prawa - powiedział Oettinger po wtorkowym spotkaniu z unijnymi ministrami ds. energetyki oraz szefami agencji bezpieczeństwa jądrowego w związku z wydarzeniami w Japonii. Podobne testy miałyby też zostać przeprowadzone w krajach sąsiadujących z Unią.

17:00 Radioaktywna chmura z elektrowni Fukushima I może dotrzeć nad Tokio - poinformowali eksperci z grupy Union of Concerned Scientists. Dodali też, że ciężko będzie zapanować nad systemem chłodzenia elektrowni, jeśli wszyscy jej pracownicy zostaną ewakuowani.

16:57 Firma TEPCO poinformowała, że poziom chłodziwa (wody chłodzącej) w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima I powoli wraca do normy.

16:37 Po tym, gdy przedstawiciele rządu Włoch potwierdzili w tych dniach wolę zbudowania elektrowni jądrowych, także włoski koncern energetyczny Enel, który ma je postawić, zapowiedział we wtorek zamiar kontynuowania działań na rzecz produkcji energii atomowej. Prezes Enel Fulvio Conti oświadczył, że rezygnacja z włoskiego programu produkcji energii nuklearnej przyniosłaby "ogromne szkody". Odnosząc się do polemiki na temat bezpieczeństwa takich elektrowni w kontekście kataklizmu w Japonii, Conti powiedział: "Wierzymy w to, że ludzie nie zareagują w emocjonalny sposób, tak jak to zrobili przy innej okazji". W ten sposób przypomniał referendum przeprowadzone we Włoszech w 1987 roku, po katastrofie w Czarnobylu, w rezultacie którego kraj ten zrezygnował na wiele lat z planów produkcji energii jądrowej.

16:19 Wtorkowe wstrząsy w prefekturze Shizuoka miały siłę na 6 stopni w skali Richtera, ale 6,4 - podała agencja Kyodo. Jak podała japońska agencja meteorologiczna, nie jest pewne, czy były to wstrząsy wtórne po piątkowym trzęsieniu ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

16:01 W związku z katastrofą nuklearną w Japonii Ukraina wzmocniła kontrolę własnych elektrowni atomowych pod względem bezpieczeństwa - poinformowała we wtorek państwowa kompania Energoatom, zarządzająca siłowniami jądrowymi w tym kraju.

15:44 U.S. Navy poinformowała, że ze względu na "radiologiczne i nawigacyjne zagrożenia" amerykańskie okręty wojenne zajmą pozycje na zachodzie wyspy Honsiu, a nie na wschodzie, jak zaplanowano. Z okrętów U.S. Navy prowadzona jest akcja pomocowa dla ofiar trzęsienia ziemi i tsunami.

15:37 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że poniedziałkowa eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima mogła naruszyć integralność zbiornika, w którym znajduje się reaktor nr 2 z prętami paliwowymi. Celem zbiornika jest zapobieżenie wydostawania się na zewnątrz substancji radioaktywnych. Jednocześnie zaznaczono, że wszystkie reaktory w elektrowniach Fukushima II, Onagawa i Tokai są stabilne i nie grożą awarią. IAEA podała też, że w promieniu 30 km od elektrowni Fukushima I wprowadzono zakaz lotów.

14:56 Amerykanie poinformowali, że wykryli podwyższony stopień promieniowania w swojej bazie wojskowej w mieście Yokosuka. Mieszkańcom kompleksu polecono m.in., by unikali wychodzenia na zewnątrz.

14:47 Amerykańskie władze wojskowe poinformowały, że przesunęły okręty wojenne, w tym lotniskowiec Ronald Reagan, bliżej wybrzeży Japonii w celu wsparcia akcji pomocy po trzęsieniu ziemi i tsunami. Wcześniej okręty te skierowano dalej w morze w związku z zagrożeniem radiacyjnym, pochodzącym z uszkodzonej przez katastrofę sejsmiczną japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. Jak oświadczył rzecznik stacjonujących w Japonii wojsk USA, major piechoty morskiej Neal Fisher, lotniskowiec i cztery towarzyszące mu okręty wycofano w poniedziałek na odległość 100 mil morskich (185 kilometrów) od japońskiego wybrzeża. - Powróciły one teraz, by wesprzeć operacje powietrzne rządu Japonii - zaznaczył rzecznik. Nie był jednak w stanie podać, jak daleko od brzegu się obecnie znajdują.

14:31 We wtorek w Japonii ponownie zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy wtórne miały siłę 6 stopni w skali Richtera i były odczuwalne w Tokio - podała telewizja NHK.Do trzęsienia ziemi doszło w prefekturze Shizuoka na wyspie Honsiu o godzinie 22.31 czasu japońskiego (godz. 14.31 czasu polskiego).

14:27 Substancje radioaktywne, które wydostały się do atmosfery w wyniku awarii w elektrowni Fukushima I mogą skazić wodę i żywność. - Eksplozje mogą wystawić ludzi na długoterminową radioaktywność, co może zwiększyć ryzyko raka. Chodzi o raka tarczycy, raka kości i hemofilię. Dzieci i płody są szczególnie narażone - ocenia biochemik Lam Ching-wan z Uniwersytetu w Hongkongu. - Dla niektórych jednostek nawet mała ilość promieniowania może zwiększyć ryzyko raka. Im wyższe promieniowanie, tym wyższe ryzyko - dodał Lam, który jest także członkiem Amerykańskiej Rady Toksykologów.

14:13 Austria zdecydowała o tymczasowym przeniesieniu swojej ambasady z Tokio do Osaki w związku z nieprzewidywalną sytuacją w elektrowni Fukushima I i radioaktywną chmurą, która się stamtąd wydostała - poinformował austriacki MSZ.

14:09 Eric Ouannes z organizacji Lekarze bez Granic pomagającej Japończykom po trzęsieniu ziemi i tsunami powiedział, że akcja pomocowa, którą zarządziły władze w Tokio jest "niesamowicie duża" i "imponująca".

13:55 Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza (Federal Aviation Administration, FAA) poinformowała, że jest gotowa do zmiany tras samolotów w kierunku Japonii, jeśli sytuacja związana z nuklearnym, kryzysem się pogorszy.

13:48 - Za dwa, trzy dni, może się rozpocząć operacja zalewania basenu z zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora nr 4 - podała TEPCO. Jak pisze Reuters, nie wyjaśniono, dlaczego trzeba czekać kilka dni.

13.35 - Awaria w elektrowni Fukushima została zaliczona do poziomu szóstego na siedmiostopniowej skali - podała francuska agencja zajmująca się bezpieczeństwem nuklearnym ASN. Dotychczas jedynie katastrofa w Czernobylu została sklasyfikowana na poziomie siódmym.

13:25 Lufthansa poinformowała, że wszystkie loty do Tokio będą lądować w innych japońskich miastach. Zmiana w rozkładzie ma obowiązywać do co najmniej niedzieli.

13:02 Promieniowanie w elektrowni Fukushima I jest zbyt silne, aby pracownicy mogli bezpiecznie przebywać w centrum kontroli - poinformowała agencja Kyodo. MAEA podaje, że poziom radiacji w okolicy elektrowni najprawdopodobniej spada.

13:00 Poziom promieniowania w Tokio jest 10 razy wyższy od standardowego - podały władze miasta i uspokoiły, że nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

12:50 Okręty US Navy ponownie przesunięto w pobliże japońskich brzegów. Około 10 dużych amerykańskich jednostek pomaga w akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi. Po pierwszych wybuchach w elektrowni Fukushima I, US Navy nakazała swoim okrętom odpłynięcie od japońskich brzegów z obawy przed skażeniem.

12:04 Sytuacja radiacyjna na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej jest stabilna, nigdzie nie odnotowano przekroczenia dopuszczalnego poziomu promieniowania radioaktywnego - poinformował regionalny zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

11:58 Pomimo upływu ponad czterech dób od trzęsienia ziemi i tsunami, pod ruinami nadal są znajdowani żywi ludzie. 70-letnią kobietę odnaleziono w mieście Otsuchi w prefekturze Iwate, pod resztkami jej domu. - Została hospitalizowana ze względu na wychłodzenie organizmu, ale jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformowała telewizja. Spod gruzów w Ishimaki w prefekturze Miyagi, najbliższej epicentrum piątkowego trzęsienia ziemi, uratowano z kolei mężczyznę.

11:30 - Co tu się do diabła dzieje?! -miał zareagować japoński premier, na wieść o eksplozji w budynku reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima. Naoto Kan był wściekły, ponieważ korporacja TOPCO przez godzinę nie poinformowała sztabu kryzysowego o kolejnej awarii. Władze dowiedziały się o niej z telewizji. Premier miał także zabronić TEPCO wycofywać pracowników z terenu uszkodzonej elektrowni.

11:25 - W znacznej części Japonii są problemy z zaopatrzeniem w paliwo. Na najbardziej dotkniętej kataklizmem północnej części wyspy Honsiu, nie działają praktycznie wszystkie stacje benzynowe - relacjonuje reporter Faktów, Cezary Grochot. Wysłannik TVN stara się dotrzeć do Sendai, jednego z miast najpoważniej zniszczonych po piątkowym trzęsieniu i tsunami. Jak mówi Grochot, panuje duża niepewność w związku z promieniowaniem pochodzącym z uszkodzonej elektrowni Fukushima I. Ludzie starają się zorientować gdzie przemieszcza się radioaktywna chmura. Tysiące ludzi stara się uciec ze zniszczonej północy na południe, na drogach są wielkie korki.

Wysłannik Faktów TVN, Cezary Grochot, opisuje sytuację w Japonii
Wysłannik Faktów TVN, Cezary Grochot, opisuje sytuację w JaponiiTVN24

11:15 - Wschodni wiatr rozprasza radioaktywną chmurę nad oceanem - podaje Agencja Meteorologiczna ONZ. Skażenie nie zagraża już Japonii ani innym państwom regionu.

10:30 W ścianie budynku reaktora nr 4 są dwie ośmiometrowe dziury - podaje Reuter powołując się na japońską agencję bezpieczeństwa nuklearnego. Uszkodzenia to najprawdopodobniej skutek wybuchu wodoru nad ranem, który wywołał już ugaszony pożar.

09:46 Światowa Organizacja Zdrowia chwali Japonię za kroki podjęte by uchronić społeczeństwo przed skutkami promieniowania.

09:43 Policja zidentyfikowała do tej pory 2475 ofiary kataklizmu. 3611 osób oficjalnie uznaje się za zaginione, ale jak podkreśla agencja Kyodo, wiele niezidentyfikowanych ciał znaleziono na wybrzeżu.

09:35 - W basenie, gdzie przechowywane są zużyte pręty paliwowe z elektrowni Fukushima I, rośnie temperatura. Woda pokrywająca odpady może gotować się i spada jej poziom - podaje agencji Kyodo.

09:20 - Poziom promieniowania na terenie elektrowni spadł, w porównaniu do wysokiego poziomu po eksplozji w budynku reaktora nr 2 i po pożarze w budynku reaktora 4 - poinformował rzecznik japońskiego rządu.

08:50 - Systemy chłodzenia reaktorów 5 i 6 w elektrowni Fukushima I wydają się nie pracować właściwie - poinformował Edano. W rdzeniach miała nieznacznie wzrosnąć temperatura. Polityk jednocześnie zaprzeczył, jakoby z budynku reaktora nr 4, w którym rano wybuchł pożar, nadal wydostawały się substancje radioaktywne.

Jeszcze nie wiadomo, czy awaryjne zalewanie wodą morską uszkodzonego reaktora nr 2 będzie skuteczne.

08:47 Ukraińskie elektrownie atomowe są bezpieczne, a eksplozje w japońskiej elektrowni Fukushima nie będą miały wpływu na rozwój energetyki jądrowej na Ukrainie - oświadczył premier tego kraju Mykoła Azarow, przebywając z wizytą w Turcji.

08:46 Amerykański Departament Zdrowia poinformował, że na Hawajach nie wykryto zwiększonego promieniowania.

08:05 - Zanotowano wzrost poziomu promieniowania na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Nie przekracza on jednak poziomów bezpieczeństwa - podał Reuters.

07:40 - Na terenie elektrowni Fukushima I doszło do pożaru w pomieszczeniu, w którym przechowuje się zużyte pręty paliwowe. Materiały radioaktywne były uwalniane wprost do atmosfery - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, odnosząc się do informacji udzielonych przez japoński rząd na temat ognia w budynku reaktora nr 4. - Pożar najprawdopodobniej był spowodowany eksplozją wodoru - poinformowała IAEA. TOPCO poinformowało, że płomienie już ugaszono.

Japonia po trzęsieniu ziemi (Reuters)
Japonia po trzęsieniu ziemi (Reuters)Reuters

07:15 Na pokładzie lotniskowca USS George Washington, zacumowanego w Yokosuce 280 kilometrów od Fukushimy, wykryto wzrost poziomu promieniowania. - Podjęto pewne procedury bezpieczeństwa, ale nie spodziewamy się wzrostu radiacji ponad dopuszczalny poziom - poinformowała US Navy.

07:00 Poziom promieniowania w mieście Maebashi, leżącym 100 kilometrów na północ od Tokio, wzrósł 10 razy ponad standardową dawkę. Nie stanowi to zagrożenia dla życia i zdrowia. W promieniu 30 kilometrów od uszkodzonej elektrowni Fukushima I wprowadzono strefę zakazu lotów.

06:45 Mieszkańcy obszarów położonych w promieniu od 20 do 30 kilometrów od elektrowni Fukushima I są proszeni o pozostanie w domach. Ci mieszkający bliżej zostali ewakuowani wcześniej. W prefekturze Ibaraki, położonej na południe od elektrowni, zanotowano promieniowanie 100 razy wyższe od normalnego poziomu.

06:35 Władze Tokio zapewniły, że poziom radiacji w stolicy jest na normalnym, bezpiecznym dla zdrowia ludzi poziomie. Agencja Kyodo podała, że w Tokio stwierdzono jedynie nieznaczną ilość substancji radioaktywnych, nie przekraczającą dozwolonych norm.

06:30 - W mieście nie ma paniki. Władze zapewniają, że sytuacja jest bezpieczna. Nie zanotowano niebezpiecznego promieniowania - mówi Marek Gajewski, Polak mieszkający w Tokio. Większość firm zwolniła swoich pracowników do domów, nie podając konkretnego uzasadnienia. Na ulicach i w sklepach jest pusto.

Miasto Otsuchi po piątkowym trzęsieniu ziemi (Reuters)
Miasto Otsuchi po piątkowym trzęsieniu ziemi (Reuters)Reuters

06:25 Premier Naoto Kan wysłał do wszystkich obywateli specjalnego SMS-a, prosząc ich o oszczędzanie prądu. Wobec wyłączenia licznych elektrowni atomowych w Japonii brakuje prądu, wprowadzono okresowe wyłączenia na terenie kraju.

06:15 W pobliżu uszkodzonych eksplozjami reaktorów pojawiło się wysokie, groźne dla życia promieniowanie, równe 400 bezpiecznym rocznym dawkom. TEPCO podaje, że eksplozja w reaktorze nr 2 mogła uszkodzić jego osłonę bezpieczeństwa.

06:00 Z terenu elektrowni Fukushima I ewakuowano cały zbędny personel. Na miejscu pozostało 40 osób. Jak podaje właściciel i operator zakładu, koncern Tokyo Electric Power Co., promieniowanie na terenie elektrowni może być niebezpieczne dla zdrowia.

05:00 Po informacjach o nowych eksplozjach w elektrowni atomowej pikuje japońska giełda. Najważniejszy indeks - Nikkei - stracił w pierwszych godzinach sesji aż 12 procent.

04:45 Narodowy chiński przewoźnik Air China odwołał wszystkie dzisiejsze loty do Tokio. Strona internetowa nie informuje dlaczego.

Ludzie mieszkający w pobliżu eletrowni Fukushima zostali ewakuowani (Reuters)
Ludzie mieszkający w pobliżu eletrowni Fukushima zostali ewakuowani (Reuters)Reuters

04:41 Wiejący z północy wiatr spycha radioaktywną chmurę w kierunku odległej o 260 km stolicy kraju.

Władze Tokio zapewniają, że poziom promieniowania w mieście jest "nieznaczny" i nie zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców. Władze lokalne nieodległej Saitamy podały, że poziom ten przekracza 40-krotnie wartości normalne, ale nadal jest niegroźny dla zdrowia.

03:40 W budynku reaktora nr 2 elektrowni Fukushima I doszło do silnej eksplozji. W budynku reaktora nr 4 wybuchł natomiast pożar - poinformował rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano. Według zapewnień operatora elektrowni, ogień udało się stosunkowo szybko ugasić.

Po eksplozji w reaktorze nr 2 zdecydowanie wzrósł poziom promieniowania radioaktywnego - do 400 milisiwertów na godzinę. Wcześniej notowano wartości rzędu 2-8 tys. mikrosiwertów. - Mówimy teraz o dawkach, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka - powiedział Edano.

Premier Naoto Kan zaapelował do mieszkańców tzw. stref ewakuacyjnych wokół elektrowni Fukushima 1 i Fukushima 2 o jak najszybsze opuszczenie zagrożonych terenów.Mieszkańcy terenów w promieniu 30 km proszeni są o nie wychodzenie z domów.

Władze poinformowały też, że nie można wykluczyć, że któryś z przegrzewających się reaktorów przetopi osłonę, w której się znajduje.

Zniszczone miasto Miyagi po trzęsieniu ziemi (Reuters)
Zniszczone miasto Miyagi po trzęsieniu ziemi (Reuters)Reuters

03:22 Około 100 tys. dzieci straciło swe domy lub zagubiło się po piątkowym trzęsieniu ziemi i ataku tsunami - poinformowała w poniedziałek brytyjska organizacja humanitarna Save the Children.

Wiele dzieci straciło nie tylko swe domy, ale także rodziców, którzy zginęli w piątkowym kataklizmie, lub też zagubiło się i koczuje teraz w schroniskach dla ofiar trzęsienia.

02:51 Japońska policja podała we wtorek najnowszy bilans piątkowego trzęsienia ziemi i tsunami: 2 414 ofiar śmiertelnych.

Ostateczna liczba zabitych będzie jednak znacznie wyższa, bo - jak podaje policja - zaginionych są jeszcze tysiące ludzi.

Zniszczenia Rikuzentakace po trzęsieniu ziemi (Reuters)
Zniszczenia Rikuzentakace po trzęsieniu ziemi (Reuters)Reuters

01:36 Bank Japonii zadeklarował kolejny zastrzyk gotówki dogospodarki narodowej. Tym razem mowa o kwocie rzędu 61 miliardów dolarów amerykańskich (5 bilionów jenów). Wcześniej interweniowano kwotą 15 bilionów jenów.

01:24 Po trzeciej eksplozji w elektrowni Fukushima odnotowano podwyższony stopień radioaktywnego promieniowania w miejscowości Ibaraki na południe od Fukushimy - poinformowała we wtorek agencja Kyodo.

TEPCO (Tokyo Electric Power Co), spółka zarządzająca elektrownią, poinformowała, że po eksplozji w reaktorze numer 2 ewakuowano osoby pracujące przy jego obsłudze. Pozostali jedynie pracownicy pompujący wodę morską do jego chłodzenia.

Poziom promieniowania wzrósł nad ranem czasu japońskiego z 1941 do 8217 mikrosiwertów na godzinę - podał TEPCO. Władze mówią, że dopiero przy wartościach rzędu miliona mikrosiwertów istnieje groźba zachorowań na masową skalę.

00:36 Trzecia eksplozja w elektrowni atomowej Fukushima. Jak poinformowała agencja Kyodo, powołując się na rząd, tym razem wybuch miał miejsce w reaktorze numer dwa. Najprawdopodobniej znów eksplodował wodór. Uszkodzony został dach nad reaktorem.

Rzecznik spółki TEPCO, zarządzającej elektrownią, powiedział, że po wybuchu zarejestrowano spadek ciśnienia w bloku reaktora, co może oznaczać, że eksplozja uszkodziła wewnętrzną komorę ciśnienia reaktora.

To trzeci od soboty wybuch w uszkodzonej przez trzęsienie ziemi elektrowni. Wcześniej do wybuchów doszło w reaktorach numer 1 i 3.

00:25 U.S. Geological Survey, amerykańska federalna agencja naukowo-badawcza zajmująca się nauką o Ziemi, potwierdziła skorygowanie siły piątkowego trzęsienia do 9 stopni w skali Richtera (wcześniej podawano 8,9). Jest to czwarte w historii i najsilniejsze w Japonii trzęsienie ziemi od czasów, gdy mierzona jest ich siła.

23.55 Premier Naoto Kan przejął kierownictwo nad sztabem, który ma rozwiązać obecny kryzys nuklearny. Jak sam poinformował, w skład sztabu wchodzą przedstawiciele rządu i spółki TEPCO, zarządzającej elektrownią Fukushima.

- Sytuacja daje nam powody do niepokoju, ale podejmę wszelkie działania, by przezwyciężyć kryzys i by szkody były jak najmniejsze - powiedział Kan.

PRZECZYTAJ O WYDARZENIACH W PONIEDZIAŁEK, NIEDZIELĘ, SOBOTĘ I PIĄTEK

AMATORSKIE NAGRANIA Z TRZĘSIENIA ZIEMI

JAK BUDUJĄ JAPOŃCZYCY – TECHNOLOGIE NA WSTRZĄSY

TRZĘSIENIA ZIEMI – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Kyodo, PAP, Reuters, BBC