Powtórzyli eksperyment. I znów neutrina szybsze od światła

 
Gigantyczne detektory OPERA w laboratoriach w Gran Sassolngs.infn.it

Naukowcy z ośrodka badawczego CERN, którzy we wrześniu przedstawili wyniki zaskakującego eksperymentu, jaki wstrząsnął jednym z fundamentów współczesnej fizyki i podstawą teorii względności Einsteina, powtórzyli eksperyment w "ulepszonej wersji". Ich wyniki się powtórzyły: neutrina mogą poruszać się szybciej niż światło.

W przełomowych doświadczeniach, prowadzonych przez naukowców z CERN, których wyniki poznaliśmy we wrześniu, elementarne cząstki zwane neutrinami pędziły szybciej niż światło.

Do tej pory nie zostały przedstawione żadne dowody, który podważałyby efekty naszych badań. Te dodatkowe testy, które przeprowadziliśmy potwierdzają nasze pierwotne ustalenia, ale wciąć musimy być bardzo ostrożni. Wciąż czekamy na niezależne potwierdzenia naszego eksperymentu Antonio Ereditato, naukowiec z CERN

Pomiary powtarzano jakieś 16 tysięcy razy, aż naukowcy uzyskali zadowalający, statystyczny poziom istotności, który pozwalał mówić o odkryciu.

"Ulepszony" eksperyment

Po tym jak wyniki eksperymentu przedstawiono opinii publicznej pojawiły się słowa krytyki. Oceniono, że naukowcy z CERN użyli zbyt długiej wiązki neutrin i to wprowadziło znaczący błąd w pomiarze. Dlatego w powtórzonym eksperymencie użyte został znacznie krótsze wiązki.

Taki "ulepszony" - jak mówią naukowcy - eksperyment przeprowadzono 20 razy i okazało się, że osiągnięto niemal dokładnie ten sam wynik, co za pierwszym razem.

- To wzmacnia nasze poprzednie stwierdzenia i wyklucza podejrzenia o możliwe błędy systemowe - powiedział Antonio Ereditato, naukowiec z CERN, w wywiadzie dla BBC. - Nie sądziłem, że te błędy wcześniej były, ale teraz mamy dowód. To pocieszające, że to nie jest koniec naszej historii - stwierdził.

- Do tej pory nie zostały przedstawione żadne dowody, który podważałyby efekty naszych badań. Te dodatkowe testy, które przeprowadziliśmy potwierdzają nasze pierwotne ustalenia, ale wciąż musimy być bardzo ostrożni. Wciąż czekamy na niezależne potwierdzenia naszego eksperymentu - zakończył Ereditato.

"Poszukiwania jeszcze się nie skończyły"

Co z teorią Einsteina?

Do tej pory nieprzekraczalność prędkości światła stanowiła w fizyce jeden z podstawowych dogmatów.

Zgodnie z teorią Alberta Einsteina, prędkość światła jest nieprzekraczalna. Na założeniu, że nic nie może jej przekroczyć, opiera się większość fizyki współczesnej. Naukowcy nieustannie starają się coraz bardziej precyzyjnie zmierzyć to zjawisko, dlatego wciąż wykonują tysiące eksperymentów. Jednak do tej pory nic nie wskazało, by jakakolwiek cząsteczka mogła przekroczyć granicę prędkości światła.

Źródło: bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: lngs.infn.it