tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Raport: Ponad połowa uchodźców przyjętych przez Portugalię wyjechała

Raport: Ponad połowa uchodźców przyjętych przez Portugalię wyjechała
Foto: Mex Pixel (CC0 Public Domain) Do Europy wciąż próbują się przedostać kolejni uchodźcy i imigranci

Ponad 50 proc. uchodźców przyjętych przez Lizbonę w ramach kwotowego podziału ustalonego przez Komisję Europejską opuściło już Portugalię. Według rządowych szacunków spośród 1520 imigrantów wyjechało 768 osób. Przypadki powrotów są sporadyczne.

W dokumencie "Raport z oceny portugalskiej polityki wobec przesiedlonych uchodźców", opublikowanym we wtorek przez socjalistyczny gabinet Antonia Costy, ujawniono, że próby odnalezienia przydzielonych Portugalii osób, które wyjechały z tego kraju, są trudne, a imigranci nie są zainteresowani powrotem.

Ponad cztery tysiące migrantów w "kwocie" KE

Szacuje się, że zaledwie 10 proc. uchodźców, którzy wyjechali z Portugalii, zostało znalezionych na terenie innych państw Unii Europejskiej i zmuszonych do powrotu.

Raport został zaprezentowany na żądanie Bloku Lewicy (BE), ugrupowania, które wraz z komunistami i Zielonymi wspiera w parlamencie mniejszościowy rząd Costy. W grudniu deputowani zażądali szczegółowych informacji na temat procesu przyjmowania uchodźców i warunków, w jakich żyją.

Apel parlamentarzystów BE był konsekwencją strajku głodowego ogłoszonego w listopadzie przez irackiego uchodźcę Samana Alego. Wywodzący się ze wspólnoty jazydzkiej mężczyzna twierdzi, że Lizbona odmawia mu prawa legalnego pobytu. Irakijczyk, zakwaterowany w Guimaraes, jest jedynym z około 30 jazydzkich uchodźców, którzy nie uciekli z Portugalii.

W grudniu minister ds. koordynacji polityki rządowej Eduardo Cabrita poinformował, że pomimo wyjazdów uchodźców, Lizbona zamierza w najbliższych miesiącach przyjąć około 1000 nowych imigrantów, znajdujących się obecnie w obozach w Grecji i we Włoszech.

W ramach kwotowego systemu rozdzielania uchodźców Bruksela przydzieliła w 2015 r. Lizbonie blisko 4300 imigrantów. W kwietniu 2017 r., kiedy na terenie Portugalii przyjętych zostało ponad 1250 uchodźców, Cabrita ujawnił, że przyjmowane osoby, głównie z Erytrei, Syrii i Iraku, masowo wyjeżdżają z tego iberyjskiego kraju.

Lokalne media ustaliły wówczas, że z Portugalii wyjechało ponad 40 proc. przyjętych uchodźców, z których zdecydowana większość skierowała się do Niemiec, Francji, Szwecji, Belgii oraz Holandii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje