tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Skazany za szpiegowanie dla Rosjan. Twierdzi, że sprzedawał oliwę z oliwek

Skazany za szpiegowanie dla Rosjan. Twierdzi, że sprzedawał oliwę z oliwek
Foto: Governo do Estado de São Paulo / Wikipedia CC BY 2.0 Rosyjscy szpiecy w UE. Wideo: wymiana agentów wywiadu z Rosji i Estonii, wrzesień 2015

Sąd w Lizbonie skazał portugalskiego agenta Frederico Carvalhao Gila na siedem lat i cztery miesiące więzienia za szpiegostwo i korupcję. Mężczyzna przekazywał Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) poufne informacje dotyczące bezpieczeństwa Portugalii oraz NATO - wskazano w uzasadnieniu wyroku.

Sąd orzekł w czwartek, że Carvalhao Gil będąc pracownikiem portugalskich służb specjalnych, dopuścił się szpiegostwa na rzecz innego państwa, ujawnienia tajemnicy państwowej oraz korupcji. W wyroku potwierdzono, że spotkanie w Rzymie z funkcjonariuszem SWR w 2016 roku, podczas którego włoska policja zatrzymała Gila i jego rozmówcę, służyło przekazaniu Rosji poufnych informacji o NATO.

Sędzia stwierdził, że dodatkowo Carvalhao Gil próbował podczas spotkania sprzedać osobiste dane jednego z wicedyrektorów portugalskiego wywiadu.

Osobiste dane, czy oliwa z oliwek?

Obrońca agenta Jose Preto zapowiedział, że jego klient odwoła się od decyzji sądu.

W trakcie rozpoczętego w listopadzie 2017 roku procesu prokurator zarzucał funkcjonariuszowi portugalskich służb celowe i długotrwałe działanie na szkodę państwa poprzez ujawnianie Rosjanom poufnych informacji o bezpieczeństwie Portugalii i NATO. W trakcie procesu oskarżyciel ujawnił, że do spotkań Gila z funkcjonariuszami SWR doszło co najmniej trzykrotnie.

Agent portugalskich służb utrzymywał, że jego spotkanie z Rosjaninem Siergiejem Pozdniakowem służyło jedynie sprzedaży oliwy z oliwek. Zapewniał, że nie wiedział, iż jego rozmówca to funkcjonariusz SWR.

Carvalhao Gil został ujęty na gorącym uczynku 23 maja 2017 roku w Rzymie w ramach operacji pod kryptonimem "Top Secret". Przy Portugalczyku oraz rozmawiającym z nim Pozdniakowie znaleziono tajne portugalskie materiały oraz 10 tys. euro w gotówce.

Lewicowe przekonania

W trakcie śledztwa ustalono, że Portugalczyk, który w przeszłości zajmował jedno z kierowniczych stanowisk wewnątrz rodzimych służb bezpieczeństwa, współpracował z SWR od co najmniej 2011 roku.

Według mediów pracujący w portugalskich służbach od 1987 roku Carvalhao Gil zdecydował się na współpracę z Rosją z powodu swoich lewicowych przekonań oraz kłopotów finansowych. Za jeden pakiet przekazanych informacji Portugalczyk miał otrzymywać 10 tys. euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Rosja kontra NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje