To porozumienie może zmienić Bliski Wschód. Dyplomaci odliczają godziny


Raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej stwierdzający, czy Iran dotrzymał zobowiązań podjętych w porozumieniu atomowym z mocarstwami, najprawdopodobniej zostanie ogłoszony w sobotę - podaje agencja Reutera, powołując się na źródła w MAEA. Wcześniej donoszono, że raport, od którego zależy wejście w życie porozumienia, może zostać ogłoszony nawet jeszcze w piątek. Na sobotni termin wskazuje też Departament Stanu USA, podając, że John Kerry uda się w sobotę do Wiednia, gdzie będzie też szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

O piątku - lub sobotnim poranku - donosiła np. rosyjska agencja Sputnik. Także o piątku jako dacie ogłoszenia raportu mówił w środę główny irański negocjator nuklearny Abbas Aragczi. On również jednak wyraźnie się asekurował, wymieniając również sobotę lub niedzielę.

Piątku nie potwierdził też Biały Dom, którego rzecznik Josh Earnest oznajmił, że Amerykanie nie mają wiadomości na temat daty implementacji porozumienia. Earnest dodał, że Teheran dokonał wielkiego postępu w swoich wysiłkach ws. wdrożenia porozumienia, ale jego działania muszą zostać zweryfikowane przez MAEA. Amerykanin dodał, że raport Agencji nie jest jedynie kwestią techniczną i są powody do tego, by nie ufać Irańczykom.

Informator agencji Reutera w MAEA stwierdził zaś wprost, że najprawdopodobniej raport zostanie opublikowany w sobotę.

Na sobotni termin wskazuje też Departament Stanu USA, podając, że John Kerry uda się w sobotę do Wiednia, gdzie będzie też szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Według Aragcziego ogłoszenie wejścia w życie porozumienia nastąpi w drodze wspólnego komunikatu prasowego wydanego przez ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa i szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini w imieniu sześciu mocarstw: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji i Chin. Być może towarzyszyć będzie temu specjalna oprawa.

Lipcowe porozumienie

Zawarte w lipcu w Wiedniu porozumienie zobowiązuje Iran do całkowitej rezygnacji z ewentualnych planów budowy bomby atomowej. W zamian za takie zobowiązanie Teheranu Zachód zgodził się stopniowo znieść swoje sankcje gospodarcze.

W ramach realizacji porozumienia, Iran znacząco zredukował już liczbę wirówek do wzbogacania uranu, przekazał za granicę niemal wszystkie zapasy wzbogaconego uranu, a w środę poinformowano o spełnieniu kolejnego warunku, jakim było usunięcie rdzenia reaktora na ciężką wodę w Araku i wypełnieniu go cementem. Źródła irańskie poinformowały, że w środę przebywała w Iranie znacząca liczba inspektorów MAEA, którzy weryfikują realizację przez Iran postanowień porozumienia. Prezydent Iranu Hasan Rowhani zapowiedział w przemówieniu wyemitowanym w poniedziałek w telewizji państwowej, że liczy na to, iż "sankcje przeciwko Iranowi zostaną zniesione w ciągu kilku dni".

Atomowe porozumienie z Iranem zagrożone

Autor: mtom / Źródło: Reuters, PAP, Sputnik

Tagi:
Raporty: