Polskie MSZ o ustaleniach z Singapuru: przyjmujemy je z zadowoleniem i dużą nadzieją


Z zadowoleniem oraz dużą nadzieją przyjmujemy ustalenia ze spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una; liczymy na szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji Korei Płn. i podpisanie traktatu pokojowego - oświadczyło we wtorek MSZ.

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un spotkali się we wtorek na szczycie w Singapurze. We wspólnym oświadczeniu Kim zobowiązał się do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump - do udzielenia KRLD gwarancji bezpieczeństwa. Nie sprecyzowano, o jakie konkretnie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego. Trump nazwał dokument "bardzo ważnym" i "wszechstronnym", z kolei Kim zapowiedział, że "świat zobaczy poważną zmianę". W wtorkowym oświadczeniu polskie MSZ podkreśla, że przyjmuje ustalenia Trumpa i Kim Dzong Una "z zadowoleniem oraz dużą nadzieją".

"Doceniamy wolę porozumienia przywódców w przekonaniu, że wynika ona ze świadomości ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe" - czytamy. Resort wyraża jednocześnie nadzieję na "szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego, który da mocną podstawę dla budowy trwałego pokoju w regionie". "Wydarzenia na Półwyspie Koreańskim obserwujemy ze szczególną uwagą ze względu na nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a także ponad 60-letnie zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa na Płw. Koreańskim, wyrażone m.in. poprzez udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei" - zaznacza MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z zadowoleniem i nadzieją przyjmuje ustalenia podjęte podczas spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) Donalda Trumpa i przewodniczącego Komisji Spraw Państwowych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) Kim Dżong Una, do którego doszło 12 czerwca br. w Singapurze. Doceniamy wolę porozumienia przywódców w przekonaniu, że wynika ona ze świadomości ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego, który da mocną podstawę dla budowy trwałego pokoju w regionie. Wydarzenia na Półwyspie Koreańskim obserwujemy ze szczególną uwagą ze względu na nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, a także ponad 60-letnie zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, wyrażone m.in. poprzez udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Oświadczenie MSZ

Autor: kg / Źródło: PAP

Raporty: