Polski sklepikarz, grecki piekarz. Sadiq Khan zapewnia: oni wszyscy są londyńczykami


Burmistrz Londynu Sadiq Khan zaprezentował w piątek film, podkreślający wkład miliona obywateli państw Unii Europejskiej, w tym około 200 tysięcy Polaków, w życie miasta. Zapewnił, że mimo planowanego wyjścia ze Wspólnoty, brytyjska stolica pozostanie dla nich otwarta.

30-sekundowy spot jest elementem kampanii "London is open" (Londyn jest otwarty), którą zainaugurowano, gdy w czerwcu 2016 roku Brytyjczycy podjęli w referendum decyzję o wystąpieniu ich kraju z Unii Europejskiej.

Kampania "London is Open"

W materiale filmowym pojawiają się firmy i punkty usługowe założone lub prowadzone przez obywateli UE, w tym polski supermarket Kopernik, niemiecki sklep Hansel&Pretzel, grecka piekarnia. Jest także pociąg Eurostar, łączący brytyjską stolicę z Francją.

Jednocześnie na stacjach londyńskiego metra pojawiło się 10 wielkoformatowych plansz przy wejściu na perony z hasłem "London is open" w 10 europejskich językach. Polski plakat umieszczono na stacji Perivale w zamieszkiwanej przez polską emigrację dzielnicy Ealing na zachodzie miasta.

Sadiq Khan: Londyn ma szczęście

48-letni Khan, który jest zwolennikiem integracji europejskiej i jednym z wiodących aktywistów na rzecz ponowienia referendum ws. brexitu, ocenił przy okazji prezentacji filmu, że "mamy szczęście, iż ponad milion obywateli UE zdecydowało się uczynić Londyn swoim domem".

- Oni wszyscy są londyńczykami, tu mają swoje miejsce i zawsze będą mile widziani - podkreślił polityk, który w przeszłości był posłem i wiceministrem z ramienia opozycyjnej obecnie Partii Pracy.

Jak zaznaczył, "choć nie ma wątpliwości, że mierzymy się z pewnymi wyzwaniami i niepewnym okresem dla Londynu, to chcę wysłać do świata sygnał, że pozostajemy optymistami, jeśli chodzi o naszą przyszłość".

- Pomimo brexitu Londyn nadal będzie jednym z najbardziej ekscytujących, przedsiębiorczych, międzynarodowych, innowacyjnych i otwartych miejsc na świecie. Miastem tętniącym kreatywnością i możliwościami - zapewnił.

Londyn przeciw brexitowi

Ratusz opublikował wyniki sondażu, według którego 70 proc. londyńczyków jest zaniepokojonych możliwym wpływem brexitu na pulę wysoko wykwalifikowanych pracowników, a 50 proc. obawia się jego skutków dla mieszkających w mieście obywateli krajów UE.

Ratusz już wcześniej zapowiedział uruchomienie inicjatyw, które mają pomóc mieszkańcom w dopełnieniu formalności niezbędnych do uregulowania statusu imigracyjnego po wyjściu kraju z Unii Europejskiej, aby mogli dalej mieszkać w Londynie jak dotychczas.

Burmistrz Londynu w Brukseli

W piątek Khan przebywał w Brukseli, gdzie spotkał się m.in. z głównym unijnym negocjatorem ds. brexitu Michelem Barnierem oraz komisarzami europejskimi: Valdisem Dombrovskiem i Maroszem Szefczoviczem. Jeszcze przed końcem roku burmistrz brytyjskiej stolicy odwiedzi także Berlin, Paryż i Dublin.

Oficjalne szacunki wskazują, że w Londynie mieszka ok. 200 tys. Polaków, ale niektórzy oceniają, że liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa.

Autor: ft//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: