"Polska rozważa udział w nowej misji szkoleniowej NATO w Afganistanie"

Polscy żołnierze w AfganistaniePKW Afganistan

Choć tym roku dobiega końca udział Polski w operacji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie, szef MSZ Grzegorz Schetyna oświadczył, że polscy żołnierze mogą zostać w tym kraju na innych zasadach i w mniejszej liczbie.

Schetyna powiedział w Sejmie, że udział Polski w operacjach kryzysowych będzie "wypadkową poczucia współodpowiedzialności za pokój i stabilność w Europie i na świecie, solidarności sojuszniczej i narodowych priorytetów obronnych".

Przypomniał, że w tym roku dobiega końca udział Polski w operacji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie. - Rozważamy udział w nowej, mniejszej misji szkoleniowej NATO w tym państwie - poinformował szef MSZ. Polska brała udział w zorganizowanej przez NATO międzynarodowej misji wsparcia bezpieczeństwa (ISAF) od 2008 r. Wcześniej uczestniczyła w dowodzonej przez Amerykanów operacji Enduring Freedom. Polski kontyngent ISAF największą liczebność – ok. 2600 osób - osiągnął w latach 2010-11. Na przełomie kwietnia i maja br. polscy żołnierze opuścili Ghazni, która była ich główną bazą, i przenieśli się do Bagram. Jest ich tam ok. 360.

Po zakończeniu misji ISAF w Afganistanie ma działać misja Resolute Support („stanowcze wsparcie”). Zgodnie z postanowieniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO będzie ona liczyć ok. 12 tys. osób pomagających władzom afgańskim m. in. we wprowadzaniu zasady rządów prawa. Skala polskiego zaangażowania będzie zależała od stanowiska rządu i postanowienia prezydenta, wojsko przygotowuje się na wysłanie kontyngentu liczącego maksymalnie 120 osób.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKW Afganistan

Tagi:
Raporty: