tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polacy i Rosjanie o trudnej historii

Polacy i Rosjanie o trudnej historii
Foto: TVN24 Obradom komisji będzie współprzewodniczyć b. minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld

Przedstawiciele z Polski i Rosji spotkają się w Moskwie, by ustalić szczegóły publikacji poświęconej trudnym problemom w historii stosunków między Rosją a Polską w XX wieku. Przygotowywana od ponad roku praca obejmuje okres od odrodzenia państwa polskiego w 1918 roku po czasy współczesne. Zgodnie z założeniami wydarzenia opisane zostaną z dwóch perspektyw.

Obradom Komisji, nazywanej też Grupą ds. Trudnych, będą współprzewodniczyć b. minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld i rektor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) Anatolij Torkunow.

"Białe plamy-czarne plamy"

Podczas poprzedniego posiedzenia Komisji - w maju, w Krakowie - ustalono treść i parametry publikacji. Po wymianie tekstów postanowiono, że jesienią tego roku zapadnie ostateczna decyzja o wysłaniu jej do wydawnictwa, a gotowa książka w wersji polskiej i rosyjskiej powinna się ukazać wiosną przyszłego roku.

Publikacja pod roboczym tytułem "Białe plamy - czarne plamy" zawiera 15 rozdziałów: od stosunków polsko-rosyjskich 1917-1918, przez lata 30. XX wieku, agresję ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku i zbrodnię katyńską, aż po czasy zniewolenia w latach 50., wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz odzyskania wolności i suwerenności.

Z dwóch perspektyw....

Każdy temat został opracowany przez dwóch autorów, jednak teksty były pisane oddzielnie. Założenie było takie, że fakty nie będą kwestionowane, a czytelnik będzie miał możliwość poznania dwóch różnych perspektyw - polskiej i rosyjskiej. Praca zostanie poprzedzona wspólnym wprowadzeniem i wnioskami, napisanymi przez dwóch współprzewodniczących.

Innym tematem posiedzenia będzie zapewne inicjatywa powołania dwóch instytucji, w Rosji i Polsce, których zadaniem ma być obiektywne naświetlanie problemów w historii rosyjsko-polskiej, w tym zbrodni katyńskiej. Z inicjatywą taką we wrześniu w Gdańsku wystąpili premierzy dwóch państw, Władimir Putin i Donald Tusk.

eko/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje