Pokazują swoje wąsy. Symboliczny protest w internecie

Dalitowie solidaryzują się z pobitymi mężczyznami
Dalitowie solidaryzują się z pobitymi mężczyznami
Twitter
Hindusi solidaryzują się z pobitymi rodakamiTwitter

W ubiegłym tygodniu w Indiach pobito mężczyzn za to, że nosili wąsy, które według jednej z najwyższych kast są zarezerwowane tylko dla niej. Teraz niektórzy indyjscy mężczyźni pokazują w mediach społecznościowych swoje wąsy na znak solidarności z pobitymi.

W ubiegłym tygodniu Piyush Parmar z Gandhinagar w stanie Gudźarat w Indiach zgłosił się na policję. Jak twierdził, pobiło go kilku mężczyzn z wyższej kasty, prawdopodobnie z kasty Rajput, jednej z najwyższych w indyjskim systemie. - Jeden z napastników powiedział mi, że nie mogę zostać członkiem Rajput tylko dlatego, że mam wąsy. Kiedy go zignorowałem, uderzył mnie kijem – relacjonował pobity mężczyzna dla telewizji NDTV.

Podobne zdarzenie miało miejsce 29 września. Digent Maheria, student prawa, wracał ze szkoły, kiedy dwóch niezidentyfikowanych mężczyzn podjechało do niego na motocyklu i zaatakowało nożem. Digent Maheria to kuzyn Piyusha Parmara. Jak donoszą indyjskie media, w obydwu przypadkach napastnikami mieli być członkowie kasty Rajput, którym nie podobał się fakt, że mężczyźni z niższej kasty noszą wąsy.

Tylko dla najwyższych kast

Jak wyjaśnia CNN, dla społeczności Rajputów wąsy w stylu "handlebar moustache" (długie, z końcówkami podkręconymi do góry) są symbolem godności, męstwa i świadczą o wysokim statusie kastowym.

- "Manusmryti" [starożytny traktat omawiający wszystkie aspekty i przejawy życia jednostki i społeczeństwa - red.] zabrania niższym kastom noszenia wąsów, kolorowych lub ekskluzywnych ubrań - wyjaśniał CNN D. Shyam Babu z indyjskiego think tanku Center for Policy Research.

Poszkodowani mężczyźni należą do Dalitów, nazywanych także "niedotykalnymi", czyli grupy osób zaliczających się zarówno do najniższych kast, jak i znajdujących się poza systemem kastowym.

Solidarni z poszkodowanymi

Pobicia zapoczątkowały symboliczny protest w mediach społecznościowych. Wielu mężczyzn pokazuje na zdjęciach swoje wąsy w ramach solidarności z prześladowanymi mężczyznami. Tym samym sprzeciwiają się dyskryminacji ugrupowaniu Dalitów. Powstały także hashtagi #DalitWithMoustache oraz #MrDalit.

Autor: aw\mtom / Źródło: ndtv.com, BBC, Twitter

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | jarariya91, Khalid Habash