Początek prac na najgroźniejszych okrętach. USA i Wielka Brytania ramię w ramię

Odpalenie spod wody dwóch rakiet Trident II
Odpalenie spod wody dwóch rakiet Trident II
US Navy
Okręty będą przenosić rakiety balistyczne z głowicami jądrowymiUS Navy

Niemal jednocześnie USA i Wielka Brytania dokonały ważnych postępów w pracach nad swoimi nowymi najgroźniejszymi okrętami wojennymi - atomowymi okrętami podwodnymi z rakietami balistycznymi. Amerykanie przyznali pieniądze na produkcję wyrzutni pocisków strategicznych, a Brytyjczycy zaczęli budować pierwszą jednostkę.

US Navy i Royal Navy równolegle pracują nad zbudowaniem nowych atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi, nazywanych potocznie "boomerami" we flocie USA i "bomberami" w Wielkiej Brytanii.

Amerykanie muszą zastąpić swoje starzejące się jednostki typu Ohio, a Brytyjczycy - Vanguard pochodzące z przełomu lat 80. i 90. Prace zaczynają się już teraz, choć nowe okręty mają być gotowe dopiero pod koniec przyszłej dekady.

Planowanie z długim wyprzedzeniem

Amerykanie i Brytyjczycy nie mają zamiaru się śpieszyć czy robić czegoś w sposób prowizoryczny. Okręty tej klasy są tak ważne dla bezpieczeństwa państwa i tak skomplikowane oraz drogie, że nie ma na to miejsca. Pojedyncza jednostka będzie kosztowała prawdopodobnie kilka miliardów dolarów i będzie miała w swoich silosach dość rakiet z głowicami termojądrowymi, aby doszczętnie zdewastować kraj wielkości Polski.

Amerykanie planują zbudować 12 okrętów wstępnie nazywanych Columbia, a Brytyjczycy - cztery o nazwie Successor. Okręty obu państw będą w części identyczne. To efekt tego, że Brytyjczycy nie mają własnych rakiet balistycznych odpalanych spod wody i kupują je od Amerykanów. Cała środkowa część obu okrętów, zawierająca silosy dla amerykańskich pocisków Trident II będzie więc identyczna. W założeniu pozwoli to obniżyć koszty.

Amerykanie właśnie przyznali pierwsze pieniądze na budowę owych silosów rakietowych. Na początek za 101 milionów dolarów ma powstać ich 22, z terminem realizacji wyznaczonym na 2024 rok. Tymczasem w Wielkiej Brytanii w zakładach BAE Systems w Barrow-in-Furness zaczęto produkować pierwsze części do przedziału reaktora prototypowego okrętu. Według założeń ma być gotowy do służby w 2028 roku. Amerykanie planują zacząć budowę swojej pierwszej jednostki w 2021 roku i wcielić ją do US Navy w 2029 roku.

Prototypowy moduł z czterema silosami dla okrętów Columbia i SuccessorUS Navy

Autor: mk//rzw / Źródło: USNI News

Źródło zdjęcia głównego: US Navy