"Pjongjang jest bliżej Monachium niż Waszyngtonu". Stoltenberg ostrzega


Korea Północna kontynuuje prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i atomowych, a wszystkie kraje członkowskie NATO znajdują się w zasięgu jej pocisków balistycznych - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

- Pjongjang jest bliżej Monachium niż Waszyngtonu - podkreślił Stoltenberg podczas wystąpienia na rozpoczętej tego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC).

Szef Sojuszu zaapelował o wywieranie jak największej presji na komunistyczny reżim w Pjongjangu zarówno metodami politycznymi i dyplomatycznymi, jak i za pomocą skutecznych sankcji gospodarczych.

Szczególna odpowiedzialność spoczywa w tej kwestii na Rosji i Chinach, które są członkami stałymi w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także są sąsiadami Korei Północnej - podkreślił Stoltenberg. Ubolewał nad ponownym wzrostem zagrożenia atomowego i ostrzegł, że ignorowanie tego zagrożenia byłoby nieodpowiedzialne.

Stoltenberg zwrócił się również do Rosji, która - jak wskazał - modernizuje swój potencjał nuklearny, rozwija nowe systemy atomowe i zwiększa rolę broni jądrowej w swej strategii wojskowej. To jest prawdziwy powód do niepokoju - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

"Światowa potęga militarna"

8 lutego podczas parady wojskowej z okazji 70-lecia Koreańskiej Armii Ludowej Kim Dzong Un oświadczył, że dysponująca bronią nuklearną Korea Północna jest "światową potęgą militarną". Wezwał armię do utrzymania najwyższego stopnia gotowości bojowej przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom.

W 2017 roku Korea Północna przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych. Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.

Zbrojenia reżimu w Pjongjangu wywołują oburzenie społeczności międzynarodowej. We wrześniu Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na ten kraj najostrzejsze w historii sankcje.

Konferencja w Monachium

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa organizowana jest od początku lat 60. i z biegiem lat przekształciła się z bilateralnego dialogu Niemiec i USA poświęconego obronności w jedno z najważniejszych spotkań na temat bezpieczeństwa międzynarodowego. Konferencja potrwa do niedzieli.

Zasięg rakiet Korei PółnocnejPAP

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: