tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Włochy mają nowego premiera

Przez 27 lat nie pokazywała twarzy, także w kampanii. Została posłanką

zobacz więcej wideo »
Przez 27 lat nie pokazywała twarzy, także w kampanii. Została posłanką
 • Włoski rząd z wotum zaufania Włoski rząd z wotum zaufania
 • Włoski rząd został zaprzysiężonyWłoski rząd został zaprzysiężony
 • Lider Ruchu Pięciu Gwiazd i desygnowany na premiera Włoch u prezydentaLider Ruchu Pięciu Gwiazd i desygnowany na premiera Włoch u prezydenta
 • Nowy kandydat na premiera WłochNowy kandydat na premiera Włoch
 • Włochy mają nowego premieraWłochy mają nowego premiera
Foto: ANSA/PAP | Video: Reuters Piera Aiello pokazała twarz. Jej Ruch Pięciu Gwiazd współtworzy nowy włoski rząd

Ponad trzy miesiące po wyborach we Włoszech swoją twarz pokazała deputowana Piera Aiello. To pierwsza w historii Republiki parlamentarzystka mająca status świadka koronnego. Pochodzi z Sycylii i w 1991 roku podjęła współpracę z prokuraturą do walki z mafią.

Teraz na mojej ziemi odzyskuję swoją twarz. Od lat nie mam swych fotografii; nie mogłam nawet zrobić sobie zdjęć z moimi dziećmi. Jedyne, jakie mam, pochodzą z czasów, gdy się urodziły

Piera Aiello

Przez prawie 30 lat Aiello nie pokazywała publicznie swojej twarzy. Zakrywała ją ze względów bezpieczeństwa również podczas niedawnej kampanii wyborczej, w której uczestniczyła jako kandydatka Ruchu Pięciu Gwiazd. Nie było jej zdjęć na ulotkach, plakatach i wszelkich materiałach wyborczych.

Ubiegała się o mandat w okręgu w swych rodzinnych stronach, czyli Trapani. Stamtąd pochodzi również poszukiwany od ćwierć wieku boss bossów sycylijskiej mafii – Matteo Messina Denaro.

Od marca Aiello po raz pierwszy zasiada w Izbie Deputowanych, ale również w pierwszych miesiącach sprawowania mandatu nie ujawniała swego oblicza. Także w jej legitymacji parlamentarnej nie zamieszczono fotografii.

Swą twarz ujawniła dopiero w środę w swym okręgu wyborczym podczas zorganizowanych koło Trapani obchodów 35. rocznicy śmierci kapitana karabinierów Mario D'Aleo, zabitego przez cosa nostra. W trakcie ceremonii 51-letnia Aiello po raz pierwszy pozwoliła się sfotografować.

 

Źródło: ANSA/PAP Piera Aiello pokazała twarz

Historia Pery Aiello

Historia deputowanej jest pełna dramatów. Gdy miała 18 lat, została zmuszona do małżeństwa z synem mafiosa Vito Atrii, Nicolo. Obaj mężczyźni zostali później zamordowani. Piera Aiello była świadkiem zabójstwa swego męża. Postanowiła ujawnić tożsamość morderców i zaczęła współpracować z wymiarem sprawiedliwości razem ze swą szwagierką Ritą Atrią, która odcięła się od swej mafijnej rodziny.

Obie podjęły współpracę z sędzią śledczym Paolo Borsellino, który wkrótce potem został zamordowany przez sycylijską mafię w zamachu. Po śmierci Borsellino Rita Atria popełniła samobójstwo.

Od prawie trzech dekad Aiello żyje pod ochroną policji i mieszka w tajnym miejscu poza Sycylią. Otrzymała tam nową tożsamość. W ostatnich latach działała w stowarzyszeniach antymafijnych i organizacjach nawołujących do sprzeciwu wobec wymuszeń.

- Zostałam wybrana w rejonie Trapani, skąd pochodzę. Za sprawą mego kandydowania wróciłam do swych stron rodzinnych, z którymi musiałam się rozstać 27 lat temu, kiedy mnie stąd zabrano - powiedziała podczas ceremonii Piera Aiello. Dodała, że swoje prawdziwe imię i nazwisko odzyskała, gdy weszła do parlamentu.

- Teraz na mojej ziemi odzyskuję swoją twarz. Od lat nie mam swych fotografii; nie mogłam nawet zrobić sobie zdjęć z moimi dziećmi. Jedyne, jakie mam, pochodzą z czasów, gdy się urodziły - wyjaśniła deputowana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Włochy mają nowego premiera

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje