tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pentagon pokazał swojego tajnego satelitę

Pentagon pokazał swojego tajnego satelitę
Foto: YouTube KH-9 po raz pierwszy dostępny dla cywili

Przez ponad dekadę tajne satelity szpiegowskie KH-9 Hexagon z orbity robiły zdjęcia ZSRR. Kosmiczny zwiad Pentagonu należy jednak do najlepiej strzeżonych tajemnic i do teraz nie wyciekło nawet jedno zdjęcie szpiegowskich urządzeń. Wyjątkowo w niedzielę Narodowe Biuro Zwiadu, które odpowiada za amerykański zwiad kosmiczny, uchyliło rąbka tajemnicy i na jeden dzień udostępniło publiczności satelitę KH-9.

Do niedawna ultra-tajny pojazd, został pokazany w namiocie na parkingu obok National Air and Space Museum, gdzie odbywało się przyjęcie z okazji 50 rocznicy powstania Narodowego Biura Zwiadu (NRO). Sama organizacja była tajna przez całą zimną wojnę i oficjalnie o jej istnieniu świat dowiedział się w 1992 roku.

Satelity KH-9 Hexagon były w użyciu pomiędzy 1971 a 1986 rokiem. Była to druga generacja satelitów zwiadu fotograficznego, po pionierskim programie Corona z dekady lat 60-tych. Dzięki dwóm bardzo dużym aparatom wyposażonym w potężne soczewki, KH-9 mogły wykonywać dokładne zdjęcia terenów w ZSRR.

Co jakiś czas specjalny film fotograficzny był przesyłany do jednej z czterech kapsuł, która oddzielały się od satelity i wracały na Ziemię. Pojemniki z cennymi zdjęciami wchodziły w atmosferę na południe od Hawajów i otwierały spadochron. Powoli opadające urządzenie było łapane w locie przez specjalnie zmodyfikowane samoloty USAF.

Podczas trwania programu wystrzelono 11 KH-9, z których tylko jeden nie zadziałał zgodnie z planem. Średnio jeden satelita funkcjonował przez 270 dni.

Pokazany w Waszyngtonie satelita prawdopodobnie był albo prototypem, albo z jakiegoś powodu nie poleciał w kosmos. Jak podkreślają osoby, które mogły go obejrzeć, jest w idealnym stanie. Robi też niezwykłe wrażenie, ponieważ KH-9 należą do największych satelitów kiedykolwiek wystrzelonych w kosmos. Mają około 20 metrów długości i ponad trzy metry średnicy, czyli nie zmieściłyby się w ładowni promów kosmicznych.


Film pokazujący "łowienie" opadających kapsuł z zdjęciami wykonanymi przez satelity CORONA

mk/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje