tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Pentagon ma nowy, potężny budżet. Większy nawet, niż chciał Trump

zobacz więcej wideo »
Pentagon ma nowy, potężny budżet. Większy nawet, niż chciał Trump
 • Ćwiczenia US Army w Korei PołudniowejĆwiczenia US Army w Korei Południowej
 • Ćwiczenia sił specjalnych US ArmyĆwiczenia sił specjalnych US Army
 • Rozładunek śmigłowców US Army w BelgiiRozładunek śmigłowców US Army w Belgii
 • Ćwiczenia komandosów US ArmyĆwiczenia komandosów US Army
Foto: The US Army/Flickr (CC-BY 2.0) | Video: US Army Amerykanie wciąż mają i będą mieli najnowocześniejszą armię świata

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek, głosami zarówno republikanów jak i demokratów, budżet Pentagonu na rok finansowy 2018 w wysokości 700 mld dolarów.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 356:70, przy czym poparło ją 127 deputowanych opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Budżet większy, niż chciał Trump

Oczekuje się że jeszcze w tym tygodniu głosowanie nad ustawą odbędzie się Senacie. Do jej wejścia w życie potrzebny będzie wówczas tylko podpis prezydenta.

Ustawa przeznacza 634 mld dolarów na zasadniczą część budżetu Departamentu Obrony. 66 mld dolarów przeznaczono na misje wojskowe w Afganistanie, Iraku Syrii i innych krajach.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa domagała się 603 mld dolarów na podstawowy budżet Pentagonu i 65 mld na misje zagraniczne.

4,6 mld dolarów ma zostać wydatkowanych na "Inicjatywę powstrzymywania w Europie", której celem jest wzmocnienie potencjału militarnego USA i zaufania sojuszników z NATO. Niezależnie od tej ustawy Ukraina ma otrzymać pomoc na cele wojskowe, w tym na zakup broni, w wysokości 350 mln dolarów.

Środki na obronę antyrakietową

W ustawie znalazł się zapis o przeznaczeniu 12,3 mld dol. na szybszą rozbudowę potencjału rakietowego i obrony antyrakietowej USA wobec zagrożenia ze strony Korei Północnej. Pjongjang pracuje nad pociskami balistycznym z głowicami nuklearnymi zdolnym do osiągnięcia terytorium Stanów Zjednoczonych.

Przewiduje się rozmieszczenie na Alasce dodatkowych 28 pocisków antyraketowych (Ground-Based Interceptors - GBI) wystrzeliwanych z podziemnych silosów.

Łączna liczba pocisków GBI ma być zwiększona z 44 do 104. Rozbudowany ma być też system mobilnych systemów antyrakietowych THAAD i pocisków wystrzeliwanych z okrętów nawodnych. Siły powietrzne otrzymają dodatkowo 90 myśliwców F-35 (o 20 więcej niż proponował Biały Dom) i 24 myśliwce F/A-18 Super Hornet, czyli o 10 więcej, niż zakładano.

Ustawa przewiduje zwiększenie liczebności personelu wojskowego o 20 tys. osób w porównaniu ze stanem z roku ubiegłego i podwyżkę płac w siłach zbrojnych o 2,4 proc., czyli o nieco więcej niż proponował Pentagon.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje