Patrioty mogą trafić do Rumunii. Amerykanie dają zielone światło

[object Object]
Porozumienie w sprawie rakiet Patriot. Magazyn "Polska i świat" z 6 lipcatvn24
wideo 2/24

Departament Stanu USA zaaprobował możliwość sprzedaży Rumunii systemu antyrakietowego Patriot o wartości 3,9 miliarda dolarów - oświadczył Pentagon we wtorek. System tego typu na mocy oddzielnych porozumień ma pojawić się także w Polsce.

W kwietniu 2017 władze Rumunii poinformowały o zamiarze zakupu amerykańskich Patriotów oraz rakietowych systemów ziemia-ziemia HIMARS.

Obecnie rumuńskie siły zbrojne dysponują zestawami przeciwlotniczymi Hawk, uzyskanymi z nadwyżek sił zbrojnych Holandii.

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, głównymi dostarczycielami uzbrojenia będą koncerny Raytheon oraz Lockheed Martin.

Patrioty do 2022 roku

W zeszłym tygodniu Antonii Macierewicz poinformował o podpisaniu memorandum z Amerykanami odnośnie zakupu Patriotów.

- Rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji, takiej jakiej używają wojska USA - oświadczył wówczas szef polskiego MON.

Jednak na dwóch stronach A4 zawierających treść dokumentu jest w wielu miejscach wyraźnie zaznaczone, że to jedynie ogólne określenie zamiarów strony amerykańskiej. Wielokrotnie pada słowo "zamierza" i pojawiają się zwroty w rodzaju "określi mapę drogową" czy "zarysował stopniowe podejście do spełniania wymagań". Najważniejsze informacje wynikające z memorandum to przede wszystkim fakt podzielenia całego kontraktu na dwie fazy. Konkretną ofertę na sprzedaż sprzętu w ramach fazy pierwszej Amerykanie "zamierzają" przedstawić Polsce w grudniu 2017 roku.

- 2022 rok to jest termin najpóźniejszy, jeśli chodzi o trafienie tych rakiet do Polski - powiedział Macierewicz, wyrażając nadzieję, że "uda się to zrobić wcześniej".

- Będziemy mieli do czynienia z najnowocześniejszą wersją rakiet Patriot oraz, co warto podkreślić, ta umowa będzie przewidywała dostarczenie Polsce i możliwość przez Polskę samodzielnego używania najnowocześniejszych technologii, dotyczących rakiet SkyCeptor oraz do ogólnego radaru - powiedział.

Autor: mm, arw/gry / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Tokoro_ten