Patriarcha Konstantynopola po stronie Kijowa w sporze z Moskwą

[object Object]
Kijów prosi o autokefalię cerkwi prawosławnej TVN24 BiS
wideo 2/8

Prawosławny patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I mianował dwóch egzarchów, którzy zajmą się przygotowaniami do ogłoszenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Decyzja ta wywołała protesty Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Przedstawicielami Konstantynopola do spraw autokefalii zostali biskup Daniel z USA oraz biskup Hilarion z Kanady - poinformował biskup Eustraty (Jewstratij) Zoria z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, który nie jest uznawany dziś za kościół kanoniczny. "Patriarchat Kijowski wita tę decyzję Patriarchatu Ekumenicznego i oczekuje na owocną współpracę z egzarchami (…) w przygotowaniach do nadania Kościołowi Prawosławnemu na Ukrainie autokefalii" - napisał Eustraty na Facebooku. W odpowiedzi na krok Konstantynopola Rosyjski Kościół Prawosławny oświadczył, że ocenia nieuzgodnione z nim mianowanie egzarchów "za wyjątkowo brutalne wkroczenie" na "terytorium kanoniczne Patriarchatu Moskiewskiego" - doniosła rosyjska agencja Interfax. "Takie działania nie mogą pozostać bez odpowiedzi" - oświadczył cytowany przez nią przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi Władimir Legojda.

Odciąć się od Moskwy

Na Ukrainie działają dwa duże kościoły prawosławne: Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego oraz Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego. Ten ostatni powstał po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w roku 1992, ale nie jest uznawany przez Kościoły prawosławne na świecie. Istnieje tu także mniejszy, wywodzący się ukraińskiej diaspory na Zachodzie Ukraiński Prawosławny Kościół Autokefaliczny, który również nie jest kanoniczny. W kwietniu hierarchowie Patriarchatu Kijowskiego i Kościoła Autokefalicznego wraz z prezydentem Petrem Poroszenką zwrócili się do Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola o wystawienie tomosu powołującego niezależny od Moskwy Kościół prawosławny. Apel ten poparł ukraiński parlament. Proces nadania Ukrainie tomosu o niezależności jej Kościoła prawosławnego stara się powstrzymać Kościół rosyjski. 31 sierpnia rozmawiał o tym w Stambule z Bartłomiejem I patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Po rozmowach prawosławny metropolita Francji Emanuel oświadczył, że od nadania pełnej autokefalii prawosławiu na Ukrainie "nie ma drogi odwrotu". Przyznał jednocześnie, że do ostatecznego kroku w procedurze nadania autokefalii jest jeszcze daleko.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: