tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Papież Franciszek

Justin Trudeau u papieża. Zaprasza Franciszka do Kanady i liczy na przeprosiny

zobacz więcej wideo »
Justin Trudeau u papieża. Zaprasza Franciszka do Kanady i liczy na przeprosiny
 • Justin Trudeau u papieża. Zaprasza Franciszka do Kanady i liczy na przeprosinyJustin Trudeau u papieża. Zaprasza Franciszka do Kanady i liczy na przeprosiny
 • Papież Franciszek odprawił mszę w GenuiPapież Franciszek odprawił mszę w Genui
 • Trudeau. Zaskakuje skarpetkamiTrudeau. Zaskakuje skarpetkami
Foto: ETTORE FERRARI / PAP/EPA | Video: TVN24/PAP/EPA/ETTORE FERRARI Justin Trudeau z żoną Sophie Gregoire na audiencji u papieża Franciszka

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji premiera Kanady Justina Trudeau z żoną. Premier zaprosił papieża do swego kraju. Rozmowa trwała prawie 40 minut - poinformowali dziennikarze, którzy obserwowali audiencję.

Nie wiadomo, czy Franciszek przyjął zaproszenie.

W audiencji uczestniczyła też żona premiera Trudeau, Sophie.

Podarunki

Trudeau podarował papieżowi sześciotomowe dzieło o jezuitach w Kanadzie, napisane w roku 1672, a także słownik innuicko-francuski, sporządzony przez francuskiego jezuitę w XVII wieku.

Franciszek wręczył premierowi dokumenty swojego autorstwa, wśród nich ekologiczną encyklikę "Laudato si", a także orędzie na Światowy Dzień Pokoju, wyjaśniając, że osobiście podpisał egzemplarz dla Trudeau. Podarował mu także złoty medal upamiętniający czwartą rocznicę pontyfikatu.

Szef kanadyjskiego rządu jest katolikiem. W 1980 roku jako dziewięciolatek był na audiencji u Jana Pawła II z ojcem, ówczesnym premierem Kanady Pierre’m Trudeau.

Krzywdy rdzennej ludności Kanady

Jak zapowiadał jeszcze przed spotkaniem rzecznik Trudeau, Cameron Ahmad, kanadyjski premier miał poruszyć podczas rozmowy kwestię pojednania ze społecznościami indiańskimi. Według rzecznika premiera z zaproszeniem dla papieża związana jest prośba o przeprosiny ze strony Franciszka za postępowanie Kościoła w Kanadzie, gdzie działały szkoły z internatami, do których zapisywano dzieci pochodzące z rdzennej ludności. Dzieci były odbierane rodzinom i pozbawiane możliwości kultywowania swojego języka i tradycji.

Były premier Stephen Harper, który wyraził ubolewanie w związku z tą praktyką w imieniu kanadyjskiego rządu, podczas swej 10-minutowej audiencji u Franciszka dwa lata temu kwestii tej wprost nie podniósł. Nawiązał wówczas tylko do raportu przygotowanego w tej sprawie przez kanadyjską Komisję Prawdy i Pojednania.

Poprzedni papież Benedykt XVI w 2009 roku wyraził "smutek" w imieniu Kościoła katolickiego za "godne pożałowania postępowanie" niektórych jego przedstawicieli wobec umieszczanych w szkołach z internatem dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Komisja Prawdy i Pojednania uznała jednak ten gest za niewystarczający tym bardziej, że nie został dokonany publicznie.

Inne tematy

Inne wymienione przez rzecznika kanadyjskiego premiera tematy podnoszone podczas poniedziałkowego spotkania to zmiany klimatyczne, różnorodność etniczna i religijna Kanady, dialog międzyreligijny i migracja.

Z kolei w komunikacie wydanym przez Watykan poinformowano, że tematem rozmowy były także konflikty i sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz wyniki niedawnego szczytu G7 w Taorminie na Sycylii, w którym uczestniczył Justin Trudeau.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Papież Franciszek

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje