"Chcieliśmy pokazać jasno, że możliwe jest spotkanie, szacunek i dialog"


Podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę papież Franciszek wyraził przekonanie, że podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich "zapisała nową stronicę w historii dialogu między chrześcijaństwem i islamem".

W czasie spotkania z siedmioma tysiącami wiernych w Auli Pawła VI Franciszek, przywołując swą zakończoną we wtorek pielgrzymkę do Abu Zabi, powiedział: - Po raz pierwszy papież udał się na Półwysep Arabski.

- Opatrzność chciała, aby był to papież o imieniu Franciszek, 800 lat po wizycie świętego Franciszka z Asyżu u sułtana al-Malika al-Kamila. Często myślałem o świętym Franciszku podczas tej podróży. Pomagał mi trzymać w sercu Ewangelię, miłość Jezusa Chrystusa - mówił papież.

- W moim sercu była modlitwa do Ojca za wszystkie jego dzieci, zwłaszcza za najbiedniejsze, za ofiary niesprawiedliwości, wojen, ubóstwa. Modlitwa o to, aby dialog między chrześcijaństwem i islamem był czynnikiem decydującym dla pokoju w dzisiejszym świecie - dodał.

"Niemożliwe jest usprawiedliwienie jakiegokolwiek aktu przemocy imieniem Boga"

Mówiąc o spotkaniu międzyreligijnym w Abu Zabi, Franciszek wyjaśnił, że w swym wystąpieniu na jego forum położył nacisk na wartość braterstwa i nienaruszalnej godności każdej osoby.

Dlatego - wskazał - "niemożliwe jest usprawiedliwienie jakiegokolwiek aktu przemocy imieniem Boga", gdyż "znieważa to ciężko i zdradza ducha religii".

Papież podkreślił, że w dokumencie podpisanym na zakończenie spotkania "Międzyludzkie braterstwo" potępiono wszelką formę przemocy, zwłaszcza tę o motywacjach religijnych i złożono zobowiązanie do obrony na świecie autentycznych wartości i pokoju.

- W naszej epoce, w której mocna jest pokusa, by widzieć starcie między cywilizacją chrześcijańską i islamską i uważać również religie za źródło konfliktów, chcieliśmy pokazać jasno i zdecydowanie, że możliwe jest spotkanie, szacunek i dialog oraz że mimo różnorodności kultur i tradycji świat chrześcijański i islamski doceniają i bronią wspólnych wartości: życia, rodziny, zmysłu religijnego, szacunku dla osób starszych, edukacji młodzieży - oświadczył Franciszek.

- Spotkania z ludźmi różnych kontynentów, kultur i religii, podobnie jak to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, uświadamiają nam jak ważną sprawą dla świata jest pokój, dialog i braterstwo ludzi - zwrócił się do Polaków.

- Wymiarem tych aspektów życia w każdym z nas jest pokój z samym sobą, z bliźnimi, ze światem stworzonym. W duchu hasła tej minionej wizyty prośmy Boga w naszej codziennej modlitwie: "Uczyń mnie narzędziem pokoju" - dodał, przywołując hasło swej wizyty w Abu Zabi.

Autor: tmw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: